Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Oświetlenie > To światło jest najlepsze do czytania. Nie zmęczysz oczu
Kamil Świętek
Kamil Świętek 30.04.2024 18:17

To światło jest najlepsze do czytania. Nie zmęczysz oczu

kobieta czyta książkę
Fot. Shutter/Ground Picture

Dobranie odpowiedniego źródła światła do czytania to podstawa zachowania higieny oczu. Wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe, bowiem należy wziąć pod uwagę zarówno odpowiednią barwę, jak i natężenie światła. Nie bez znaczenia jest również odpowiednie ustawienie lampy.

Czy jednak wiecie, jakie jest światło najlepsze do czytania? Okazuje się, że bazując, na wyżej wskazanych parametrach, jesteśmy w stanie uściślić, jakiego źródła oświetlenia powinniście szukać.

Dlaczego wzrok męczy się przy czytaniu?

Na początek mały test. Wejdźcie do stosunkowo ciemnego pomieszczenia w domu i spróbujcie cokolwiek przeczytać. Nie musi być to książka – nawet skład ketchupu będzie odpowiedni. Nie jest to niewykonalne, ale co najmniej niekomfortowe, nieprawdaż?

Jeśli kiedykolwiek próbowaliście czytać książkę przy kiepskim oświetleniu, efekt jest dokładnie ten sam. Tempo czytania diametralnie maleje, oczy zaczynają boleć, a z czasem zamiast relaksu odczuwamy tylko ból głowy, przez wzmożone skupienie się na tekście.

Zdecydowanie nie o to tutaj chodzi. Z drugiej strony światło najlepsze do czytania to na pewno nie to, które jest tak silne, że odbijając się od białego papieru, wręcz razi nas po oczach. Poszukajmy zatem złotego środka.

oświetlenie do czytania.jpg
Fot. Canva/natural_pod

Jak wybrać światło najlepsze do czytania?

Światło najlepsze do czytania powinno mieć barwę cieplną w przedziale 4000-6500 Kelwinów. Warto wybrać światło o naturalnej, rozproszonej charakterystyce. Co ważne, ciepłe światło powoduje wolniejsze męczenie się wzroku.

Punktowe, zimne oświetlenie idealnie sprawdza się w przypadku doświetlenia miejsca precyzyjnej pracy, aczkolwiek może ono pobudzać i sprzyjać koncentracji, czego nie potrzebujemy podczas czytania książki dla relaksu.

Jak przygotować idealne stanowisko do czytania?

Idealne stanowisko do czytania to takie, które jest wygodne i pozwala na dobre doświetlenie czytanego tekstu. Lampa powinna być oddalona od tekstu o około 30-40 cm.

Warto zwrócić uwagę również na natężenie światła, które wyraża się w luksach. Do czytania zaleca się wybór oświetlenia o natężeniu 300-500 luksów. Dla żarówek tradycyjnych idealna moc żarówki do czytania wynosić będzie 40W. W przypadku oświetlenia LED w zupełności wystarczy to o sile 5W, odpowiadającej 400-450 lumenów.

Warto również przetestować kilka rodzajów żarówek pod kątem oddawania kolorów. Ciepłe światło zdecydowanie będzie je mniej zniekształcać od zimnego. Mówi nam o tym parametr Ra w skali od 0 do 100, gdzie 100 oznacza naturalne światło słoneczne. Światło najlepsze do czytania to takie o parametrze Ra na poziomie minimum 80.

oświetlenie do czytania.jpg
Canva/George Dolkin

ZOBACZ TAKŻE: