Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > To właśnie dlatego suszone grzyby pleśnieją. Nigdy tak nie rób
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 20.09.2023 12:13

To właśnie dlatego suszone grzyby pleśnieją. Nigdy tak nie rób

jak suszyć grzyby?
autor zdjęcia: Patrycja Grzebyk

Sezon na grzyb możemy uznać za otwarty. W lasach nie brakuje pięknych okazów, które tylko czekają na zebranie. Jednak po grzybobraniu przychodzi czas na obrobienie naszych zbiorów. W jaki sposób suszyć i przechowywać grzyby?

Źle wysuszone i przechowywane grzyby mogą się zepsuć i spleśnieć. Nie dodamy ich już więc do świątecznych potraw, a nasza praca podczas jesiennej obróbki grzybów pójdzie na marne. Poniżej podpowiemy, jak tego uniknąć.

Jak suszyć grzyby? To świetny sposób na przechowywanie zbiorów

Grzyby możemy przechowywać na naprawdę różne sposoby. Nasze zbiory możemy zamrozić, przygotować z nich przetwory lub po prostu wysuszyć. Warto wybrać tę opcję, która najbardziej nam odpowiada.

Suszenie ma jedną ogromną zaletę. Właśnie w ten sposób grzyby zachowują najwięcej swojego unikatowego smaku i aromatu. Wszystkie okazy możemy przechowywać w ten sposób. Jak suszyć grzyby?

Sposobów na wysuszenie grzybów jest kilka. Możemy wybrać suszenie w piekarniku, w specjalnej suszarce lub zawieszone na sznurku. Jednak co zrobić, żeby grzyby w słoiku nie pleśniały? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Projekt bez nazwy.jpg
Canva / destillat

Przed suszeniem dokładnie sprawdź wszystkie grzyby

W słoikach z ususzonymi grzybami może pojawić się pleśń. Dzieje się tak z kilku powodów. Grzyby mogą się psuć, jeśli są uszkodzone lub robaczywe. Takie okazy należy odsiać, ponieważ nie nadają się do suszenia.

Robaczywe i spleśniałe grzyby przyniesione z lasu mogą zniszczyć wszystkie nasze zbiory. Dlatego takich okazów lepiej unikać. Poza tym jest jeszcze jedna zasada, jeżeli chodzi o suszenie grzybów.

Pleśń w słoiku może pojawić się, kiedy w zły sposób przygotowaliśmy nasze zbiory. Co takiego może sprawić, że grzyby się psują? W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jak poprawnie zająć się zbiorami.

Nigdy nie rób tego przed suszeniem. Inaczej grzyby spleśnieją

Przed suszeniem grzybów nie moczymy ich i nie płuczemy. Pozostałości ściółki lepiej usnąć za pomocą nożyka. Mokre grzyby zatrzymują duże ilości wody. Na skutek tego nie wysychają dobrze podczas suszenia i pleśnieją w słoiku.

Suszenie grzybów jest naprawdę proste, jeśli wiemy jak to zrobić. Sprawdź, jaka metoda suszenia grzybów jest najlepsza.

jak suszyć grzyby?
Autor: Patrycja Grzebyk
Tagi: grzyby Kuchnia