DomekIOgrodek.pl
Topinambur – wyhoduj smaczne bulwy w ogrodzie

pixabay.com/WikimediaImages(CC0 Domena publiczna)

Topinambur – wyhoduj smaczne bulwy w ogrodzie

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Słonecznik bulwiasty, czyli topinambur był znany już wieki temu. Jego bulwy mogą zastępować ziemniaki, a uprawa jest bardzo prosta. Rośnie w gruncie i w doniczce. A do tego jest bardzo zdrowy.

Topinambur jest rośliną idealną dla osób ceniących łatwe uprawy. Ma małe wymagania, przy czym dobrze rośnie nawet w słabych warunkach i ma obfite plony. Jego druga nazwa to słonecznik bulwiasty. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie uprawiany był już przez rdzennych Indian. Rozprzestrzenił się na wszystkich kontynentach jako roślina pastewna, a w niektórych rejonach ozdobna. Do Europy trafił na początku XVII wieku. Jest gatunkiem z rodziny astrowatych. Tworzy ładne, żółte kwiaty z ciemniejszym środkiem. Jest blisko spokrewniony ze znanym słonecznikiem ogrodowym. Łatwo się rozsiewa i dziczeje, dlatego czasami jest uznawany za gatunek inwazyjny, zagrażający innym roślinom.

Topinambur w Polsce

W Polsce topinambur jest uprawiany głównie jako warzywo. Dzięki swoim smacznym i zdrowym bulwom z powodzeniem zastępuje w diecie ziemniaki. Jest cenną alternatywą dla diabetyków, ponieważ ma niski indeks glikemiczny i obniża poziom cukru we krwi. Jest źródłem potasu, ma w sobie także m.in. wapń, witaminy A i C oraz żelazo i magnez.

Co więcej, jest uważany za warzywo dietetyczne, wspomagające odchudzanie. Wykazuje lecznicze właściwości w układzie pokarmowym – reguluje jego pracę, oczyszcza i zapobiega schorzeniom jelita grubego. Jest mu przypisywane jeszcze wiele wartościowych funkcji. Bez wątpienia powinien znaleźć się w kuchni osób dbających o zdrowy styl życia.

Coraz częściej jest wykorzystywany w przemyśle jako roślina użytkowa do produkcji papieru, ponieważ zawiera dużo celulozy.

Uprawa topinamburu – co trzeba wiedzieć?

O czym należy pamiętać przed zasadzeniem topinamburu? Przede wszystkim, jeśli wprowadzimy go do swojego ogrodu, bardzo trudno się go potem pozbyć. Rośnie szybko i inwazyjnie. Jeśli posadzimy go wśród innych warzyw, może je skutecznie wyeliminować. Nie tylko dorasta do 2-3 metrów wysokości i przysłania niższe warzywa, ale też czerpie składniki pokarmowe z ziemi, zabierając je innym. Dlatego miejsce pod bulwy powinno być przemyślane.

Roślina jest mało wymagająca. Toleruje większość gleb. Jest odporna na choroby i szkodniki – rzadko jest atakowana. Z zasadzonych bulw szybko robią się obfite plony, które można zbierać na jesieni. Trzeba doglądać i podlewać sadzonki podczas suszy.

Topinambur - sadzenie i wskazówki dla początkujących

undefinedBulwy sadzimy w gruncie w marcu lub kwietniu. Należy zrobić 10-15-centymetrowe dołki, w odstępach 30 centymetrów od siebie. Następny rząd powinien być oddalony od poprzedniego o 1,5 metra. Najlepsze plony osiągniemy, gdy gleba jest wilgotna, a miejsce słoneczne, ewentualnie w lekkim cieniu. W czasie wzrostu uprawa przypomina nieco tę przy ziemniakach.

Kiedy część nadziemna osiągnie około 30 centymetrów wysokości, należy usypać kopczyki z ziemi wokół łodyg, na około 15 centymetrów. Następnie ziemię trzeba lekko uklepać. Pędy rosną bardzo szybko. W lipcu, kiedy pojawiają się kwiaty, aby uzyskać jadalne bulwy, należy je wszystkie oberwać i ściąć łodygi do 2/3 wysokości. W ten sposób magazynuje składniki w bulwach, a nie części zielonej. Kiedy pozwolimy roślinom swobodnie kwitnąć i rosnąć, zbiór bulw będzie słabszy.

Kilka tygodni przed wykopaniem bulw, jesienią, ścinamy rośliny na wysokość 8 centymetrów nad gruntem. Okrywamy podłoże ściętymi łodygami. Robimy to w okresie, kiedy liście zaczynają żółknąć. Następnie pod koniec października lub w listopadzie można już wykopywać bulwy, najlepiej przy pomocy wideł. Na wiosnę można znów przeprowadzić sadzenie.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >