tulipany
pixabay.com/olga1205 (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 8 Marca 2021

Dzięki tym trikom twoje tulipany wytrzymają w domu dłużej

8 marca wiele kobiet otrzymało tulipany- najpopularniejsze kwiaty na Dzień Kobiet. Jest to piękny prezent, jednak zwykle cieszymy się nim dość krótko. W tym artykule przedstawimy 6 sposobów, dzięki którym twoje tulipany będą cieszyły twoje oczy znacznie dłużej!

Cięte tulipany potrafią być piękną ozdobą domu, jeśli odpowiednio o nie zadbamy. Dlatego warto zastosować 6 sztuczek, dzięki którym bukiet, który otrzymałaś na Dzień Kobiet, stał w twoim mieszkaniu jak najdłużej!

Tulipany. Aby bukiet dłużej stał, musisz przycinać łodygi

Przycinanie łodyg jest bardzo ważnym krokiem przedłużających trwałość kwiatów. Dzięki odcięciu zbutwiałych końców ułatwimy wodzie wnikanie do łodygi. Nie rób tego jednak nożyczkami - możesz wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Zastosuj mały, ale dobrze naostrzony nożyk.

Czynność wykonaj pod bieżącą wodą - to sprawi, że do łodygi nie dostaną się pęcherzyki powietrza, które mogą zatkać wiązki, które są odpowiedzialne za pobieranie wody. Przytnij łodygę o około 3 centymetry pod kątem 45 stopni. Jeśli dodatkowo nakłujesz łodygi szpilką, jeszcze bardziej ułatwisz wchłanianie wody tulipanom.

Tulipany. Usuń dolne liście i codziennie zmieniaj wodę

Kwiaty mogą zacząć gnić szybciej, jeśli liście będą długo zanurzone w wodzie. Koniecznie usuń dolne liście z tulipanów i upewnij się, że na łodygach nie zostały ich pozostałości. Te, które rosną w okolicy kielicha, możesz zostawić.

Willa generała Jaruzelskiego - jej wnętrze skrywa wiele tajemnicWilla generała Jaruzelskiego - jej wnętrze skrywa wiele tajemnicCzytaj dalej

Kontroluj też stan wody, w której stoi twój bukiet. Ważne, aby była czysta i świeża, wazon również powinien być porządnie wyczyszczony. Możesz dosypać do wody trochę cukru, który przedłuży ich żywotność. Warto dodać również tabletkę aspiryny albo monetę z miedzi.

Zapewnij kwiatom odpowiednie stanowisko i uważaj na łączenie z innymi gatunkami

Najlepiej jeśli tulipany nie będą stały w miejscu nasłonecznionym - wysokie temperatury, bliskość kaloryfera czy świec jest dla nich bardzo niekorzystna. Dobrze funkcjonują za to w lekkim chłodzie.

Warto pamiętać o tym, że tulipany lubią najbardziej swoje towarzystwo. Średnio dogadują się z innymi kwiatami, szczególnie z żonkilami - przyspieszają one proces gnicia naszego bukietu. Również róże nie nadają się do wazonu razem z tulipanami - mogą znacznie osłabnąć.

Genialny trik na szybkie ożywienie tulipanów

Jeśli zaczynasz zauważać, że łodygi kwiatów nie są tak sprężyste jak wcześniej, a kielichy smętnie chylą się ku ziemi, możesz zastosować bardzo prosty i błyskawiczny zabieg, który pomoże im odzyskać dobrą formę.

Napełnij miskę lub inne naczynie zimną wodą, a następnie wrzuć parę kostek lodu. Potem zanurz w niej tulipany i zostaw na 10-15 minut. Po tym czasie bukiet znowu będzie odżywiony i sztywny.

Źródło: dom.wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News