DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Tych warzyw nigdy nie podlewaj gnojówką z pokrzywy. Zniszczysz całe grządki
Kadr z filmu pochodzi z kanału bez chemii na YouTube

Tych warzyw nigdy nie podlewaj gnojówką z pokrzywy. Zniszczysz całe grządki

15 lipca 2023
Autor tekstu: Kamil Świętek

Gnojówka z pokrzywy od lat uważana jest w gronie ogrodników za idealny, naturalny nawóz. Niestety nie stworzono jeszcze preparatu, który będzie odpowiadał każdej roślinie. Zobacz, na które z nich gnojówka z pokrzywy działa wręcz szkodliwie.

Gnojówka z pokrzywy – charakterystyka preparatu

O gnojówce z pokrzyw słyszał już każdy. Jest prosta w przygotowaniu (wymaga jedynie pokrzyw i wody), niezwykle skuteczna (za pośrednictwem mnogości składników mineralnych i witamin A, C, K, B), a przy tym nieszkodliwa dla ogrodowego ekosystemu.

Gnojówka z pokrzywy jest niezwykle łatwa w przygotowaniu. Młode pokrzywy przed zakwitnięciem należy zerwać, pociąć na kawałki i włożyć je do plastikowego pojemnika. Pokrzywę zalewamy 10 litrami wody i czekamy 2-3 tygodni, aż zajdzie proces fermentacji. Gotowa gnojówka z pokrzywy jest ciemna i nie pieni się. Po rozcieńczeniu 1:10 nadaje się ona do podlewania roślin.

Pokrzywę wykorzystujemy nie tylko w ogrodzie. Stanowi ona cenny składnik wielu herbatek ziołowych. Niestety, mimo jej wielozadaniowości, gnojówka z pokrzywy nie jest lekarstwem na wszystko. Nie tolerują jej niektóre rośliny. Jak to możliwe?

Zawieś na oknie, a muchy nie wlecą już do domu. Ten trik podbija Internet
Elżbiecie Romanowskiej się nie udało, nie wytrzymała na planie Nasz nowy dom. Do tego musiało dojść

Gnojówka z pokrzywy – nawet superbohater ma pewne wady

Chociaż gnojówka z pokrzywy jest lekarstwem na choroby wielu roślin ogrodowych, nie należy podlewać nią fasoli, grochu, czosnku, czy cebuli. Gnojówka z pokrzywy nie powinna być także aplikowana na warzywa korzeniowe oraz na te o krótkim okresie wegetacji.

Dlaczego nie wszystkie rośliny powinny być podlewane tym preparatem? Gnojówka z pokrzywy zawiera znaczną ilość azotu, co może powodować nagromadzenie się w niektórych roślinach szkodliwych azotanów.

Dlatego też, jeśli chcecie stosować preparat z pokrzywy w swoim ogrodzie, koniecznie poczytajcie o uprawianych roślinach. Na pewno znajdziecie tam zalecenia co do ich nawożenia. Jeśli zabronione jest stosowanie nawozów azotowych, gnojówka z pokrzywy nie będzie dla Was użyteczna.

Gnojówka z pokrzywy.png
Canva/robertprzybysz, Getty Images

Gnojówka z pokrzywy – to musisz wiedzieć

Skoro wiesz już, że gnojówka z pokrzywy nie może być stosowana na każdą roślinę, powiedzmy sobie jeszcze o praktyce jej stosowania. Wiemy już, że gnojówka z pokrzywy powinna być rozcieńczona 1:10 z wodą.

Preparatem tym można podlewać rośliny w okresie wegetacji. Gnojówka z pokrzywy stanowi też dobry nawóz podczas wzrostu rośliny. Należy jednak pamiętać, że przy tworzeniu preparatu, pojemnik nie może być zamknięty.

Gnojówka z pokrzywy wymaga regularnego przemieszania i dobrego dostępu do tlenu. Codziennie sprawdzajcie jej stan. Jeśli zacznie się ona pienić albo poczujcie od niej nieprzyjemny zapach zgnilizny, możliwe jest, że gnojówka z pokrzywy nie nadaje się już do użytku.

W lipcu mój tata zawsze robi 1 rzecz przy jeżynach. Krzaczki każdego roku obficie owocują
Koniec ze smrodem papierosów w domu. Wykorzystaj sprawdzone patenty
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy