DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Tylko tak pozbędziesz się kurzu. W końcu przestanie zalegać na meblach
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 28.09.2023 14:42

Tylko tak pozbędziesz się kurzu. W końcu przestanie zalegać na meblach

kurz
Canva / Mikhail Dmitriev, Getty Images

Nawet regularnie sprzątanie nie sprawi, że kurz całkowicie zniknie z naszego domu. Oczywiście dzięki porządkom możemy ograniczyć jego ilość. Jest też prosty sposób, który sprawi, że będzie osadzał się w mniejszym stopniu.

Źródeł osadzającego się kurzu jest kilka. Pojawia się z nie wiadomo skąd i odznacza zwłaszcza na czarnych meblach. Na kurz jest jeden sposób. Najpierw warto dowiedzieć się, jak ograniczyć jego ilość.

Jak sprzątać, żeby kurzu było mniej?

Kurz daje się we znaki fanom ciemnych mebli. Osadza się w zawrotnym tempie i denerwuje. Jeśli chcemy pozbyć się go z domu, bez regularnego sprzątania się nie obejdzie. Jakie porządki są najskuteczniejsze?

W celu pozbycia się kurzu zawsze zaczynamy od górnych półek i schodzimy w dół. Dzięki temu paprochy z wyżej położonych elementów nie będą opadać na wysprzątane i znajdujące się poniżej półki.

Kurz to martwy naskórek, pyłki roślin, a nawet włosy. W jego skład wchodzi wiele elementów. Do domów może dostawać się przez okna, drzwi i wentylację. Co robić, żeby się tak nie osadzał?

kurz
Canva / Aleksander Kichigin

Sprawdzony sposób na osiadający kurz

Kurzu nie jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się z domu. Jednak na niechciane paprochy jest jeden prosty sposób. Do czyszczenia możemy wykorzystać preparat, który sprawi, że będzie wolniej się osiadał.

Wszystkie składniki na pewno masz w domu. Wystarczy połączyć 1 szklankę wody z 1 łyżką oliwy z oliwek, 3 łyżkami octu i 2 łyżkami płynu do mycia naczyń. Tak przygotowaną mieszanką przecieramy wszystkie powierzchnie, na których gromadzi się kurz.

Odpowiedni preparat sprawi, że niechciane paprochy nie będą tak szybko osiadały na meblach. W walce z kurzem może być pomocna jeszcze jedna rzecz. Warto o tym pamiętać w czasie sprzątania.

Pamiętaj o tym podczas sprzątania

W czasie porządków zapominamy o jednej bardzo ważniej czynności. Źródłem kurzu są też meble tapicerowane, koce i pościel. Przed wycieraniem szafek powinniśmy dokładnie je wytrzepać.

Trzepiąc pościel, koce i meble pozbędziemy się zalegającego w nich kurzu. Dzięki temu nie będzie tak szybko się osadzał.

kurz
Canva / Deyan Georgiev

Zobacz także: