DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Użyjesz raz i kompletnie zniszczysz materiał. Uważaj na magiczną gąbkę, wcale nie jest uniwersalna
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 22.09.2023 12:41

Użyjesz raz i kompletnie zniszczysz materiał. Uważaj na magiczną gąbkę, wcale nie jest uniwersalna

magiczna gąbka
Canva/nomadsoulphotos

Usuwanie uporczywych plam ze stołu, czyszczenie śladów po mazakach, czyszczenie fug. Każdy zna te problemy. Szukamy różnych rozwiązań, aby ułatwić sobie sprzątanie i aby przynosiło ono odpowiedni skutek.

Czasem skuteczne okazują się najprostsze domowe sposoby, czasem trzeba sięgnąć po produkty przeznaczone do konkretnego zabrudzenia. Warto też zaopatrzyć się w przedmiot uniwersalny, a do takich z pewnością należy tzw. magiczna gąbka.

Czym jest magiczna gąbka?

W sklepach mamy do wyboru wiele środków czyszczących przeznaczonych do konkretnych celów. Produkty do kuchni, do łazienki, do podłóg, specjalne płyny i szczotki do fug, specjalne płyny do czyszczenia białej podeszwy butów. Nic dziwnego, że gąbka, która jest niemal do wszystkich rodzajów zabrudzeń, nazywana jest magiczną. 

Co to jest magiczna gąbka? Magiczna gąbka to pianka melaminowa. Melamina to związek chemiczny, jest twardy, odporny na działanie wody, temperatury i światła. Melamina w postaci gąbki jest innowacyjnym produktem wykorzystywanym do sprzątania. 

Można ją używać bez dodatku detergentów, wystarczy jedynie zmoczyć wodą. Gąbka skutecznie ściera zabrudzenia, a prawidłowo używana nie powoduje zarysowań.

Projekt bez nazwy (1).jpg
Canva/Mariia Demchenko

Do czego używać magiczną gąbkę?

Magiczna gąbka nadaje się m.in. do czyszczenia fug, usuwania śladów kredek i mazaków ze ścian lub stołów, usuwania śladów po mazakach na skórze, usuwania osadów po kawie i herbacie w kubkach, czyszczenia luster, kabiny prysznicowej, czyszczenia zlewu kuchennego, usuwania kleju po naklejkach czy czyszczenia gumy i podeszew w butach sportowych.

Przed użyciem magicznej gąbki warto wypróbować jej działanie na małej powierzchni. Gąbki nie należy mocno dociskać podczas czyszczenia. Obchodzimy się z nią raczej delikatnie, aby nie zarysować czyszczonej powierzchni.

Do czego nie używać magicznej gąbki?

Magicznej gąbki nie zaleca się używać do czyszczenia skóry i ekoskóry, niezabezpieczonego drewna, powierzchni lakierowanych na wysoki połysk i do mycia naczyń.

Magiczna gąbka jest niedroga, kosztuje zaledwie kilka złotych. Można ją kupić w sklepach kosmetycznych, drogeriach lub w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Możemy ją też zamówić przez Internet.

Nie tylko magiczna gąbka jest skuteczna w sprzątaniu. Dowiedz się, jak wykorzystać w domu sodę oczyszczoną.

Projekt bez nazwy (2).jpg
Canva/Viktoriia M1