DomekIOgrodek.pl
Uprawa bananowca w doniczce – co trzeba wiedzieć?

hippopx.com

Uprawa bananowca w doniczce – co trzeba wiedzieć?

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Choć niektórym nie przyszłaby do głowy uprawa bananowca w doniczce, jest to możliwe. Pielęgnacja nie jest trudna, a jeśli wybierzemy odpowiednią odmianę, możemy nawet doczekać się owoców. Jak hodować bananowca w mieszkaniu?

Bananowiec jest egzotyczną rośliną hodowaną dla smacznych i znanych na całym świecie bananów. Kto jednak powiedział, że nie można go uprawiać w mieszkaniu? Otóż jest to całkiem łatwe. Bananowiec w doniczce potrafi osiągać okazałe rozmiary i być główną atrakcją wśród roślin doniczkowych. Choć pokrojem przypomina drzewo, tak naprawdę jest byliną. Jego pozorny pień to kłodzina, złożona z narośniętych liści. Potrafi osiągnąć do 15 metrów wysokości, jednak odmiany karłowe mają maksymalnie 2-3 metry. Odmiany różnią się między sobą ubarwieniem liści, kwiatów i odpornością.

Uprawa bananowca w doniczce – poznajmy go bliżej

Najpopularniejszym bananowcem na świecie i przedstawicielem gatunku jest banan zwyczajny, zwany też rajską figą lub pizangiem. Spotykany jest w regionach o klimacie tropikalnym, a pochodzi z Południowo-Wschodniej Azji. Główną cechą charakterystyczną bananowca są jego liście. Osiągają duże rozmiary – u tych rosnących w domu nawet pół metra długości i 30 centymetrów szerokości. Jednocześnie są miękkie i dość delikatne, podatne na uszkodzenia.

Dlatego należy uważać, aby ich nie trącać, ponieważ często rozrywają się wzdłuż poprzecznych nerwów. To samo w przypadku, gdy są wystawione na zewnątrz przy silnym wietrze. W biedniejszych rejonach świata z liści bananowca robi się użytek – owija nimi jedzenie, czy robi prowizoryczne talerze, a nawet torby. W Azji natomiast często jada się kwiaty bananowców.

Najlepsze odmiany do doniczki

Oprócz wspomnianego banana zwyczajnego są inne, na które warto zwrócić uwagę ze względu na niezwykle dekoracyjne liście. Takim gatunkiem jest Ensete ventricosum, który ma intensywnie zielone liście oraz czerwony nerw. Jego odmiana Maurelii wytwarza z kolei zielono-purpurowe ulistnienie. Ciekawym gatunkiem jest także bananowiec karłowy. Z kolei odmiana gatunku Musa sikkimensis o nazwie Red Tiger, wyróżnia się charakterystycznymi, purpurowymi paskami na liściach. Natomiast jeśli zależy nam na dekoracyjnych kwiatach, warto sięgnąć po uprawę Musa ornata. Ten bananowiec tworzy intensywnie czerwone, różowe lub pomarańczowe kwiaty.

Oprócz wspomnianego banana zwyczajnego sądaje się do uprawy w gruncie w naszym klimacie. Jest to Musa basjoo, który jest wyjątkowo odporny na mróz.

Owocowanie u bananowca w domu zdarza się rzadko, jednak najlepiej pod tym względem hodować gatunek Musa velutina. Bananowiec ten w ciągu 2-5 lat od wykiełkowania wydaje owoce. Musi mieć jednak zapewnione odpowiednie warunki, jakich potrzebuje.

Czy uprawa bananowca w doniczce jest trudna?

undefinedBananowiec ponad wszystko lubi słońce i wilgotność, jak przystało na roślinę z tropików. Najlepsze będzie stanowisko przy oknie południowym, gdzie jest dużo światła. W okresie zimowym warto go doświetlać dodatkowym źródłem światła. W sezonie letnim doniczkę można wystawiać na zewnątrz, a nawet wysadzać bananowca do gruntu na okres lata. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby miejsce było osłonięte od wiatru. Natomiast jesienią należy wykopać roślinę i zasadzić ponownie w doniczce. 

Jednak przed tym należy mocno skrócić liście. Roślina zimująca w doniczce w domu bardzo szybko odrasta. Przed następnym latem znów możemy ją zasadzić w gruncie. W pomieszczeniu, gdzie uprawiamy bananowiec, powinna być zachowana temperatura 18-21°C. Jeśli nie zamierzamy wysadzać bananowca do gruntu i będzie rósł w donicy cały rok, nie wymaga on cięcia.

Pielęgnacja bananowca

Podlewanie powinno być obfite i dość częste, zwłaszcza latem przy wysokich temperaturach. Należy pamiętać, aby po przesiąknięciu wylewać nadmiar wody z podstawki. Korzenie nie mogą stać w wodzie. Ziemia powinna być wciąż wilgotna. Natomiast częstotliwość podlewania ograniczamy przez okres zimy.

Aby zapobiec gniciu korzeni, warto na dno doniczki wsypać warstwę drenażu (może być żwirek lub drobne kamienie). O problemach pielęgnacyjnych „powiadomią nas” liście bananowca. Jeśli zaczną brązowieć i schnąć na brzegach oznacza to, że otrzymuje za mało wody. Z kolei żółknięcie liści to znak, że powinniśmy dostarczyć roślinie składników odżywczych. Najlepiej raz w tygodniu dodać do wody przy podlewaniu nawozu do roślin zielonych. Należy także chronić bananowca przed przeciągami.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Porady domowe

Praktyczne zastosowania folii aluminiowej

Czytaj więcej >

Porady domowe

Sposoby na odkamienianie czajnika

Czytaj więcej >

Porady domowe

Sposoby na pozbycie się pająków z domu

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak wykorzystać stare farby?

Czytaj więcej >
pralka

Porady domowe

Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak zrobić klimatyzację ze zwykłego wentylatora?

Czytaj więcej >