DomekIOgrodek.pl
Uprawa storczyków w domu – jak o nie dbać?

pixabay.com/JACLOU-DL (CC0 Domena publiczna)

Uprawa storczyków w domu – jak o nie dbać?

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Orchidee są uważane za jedne z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych. Osoby początkujące często mają problem, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Czy uprawa storczyków musi być trudna? Nie. Warto jednak zasięgnąć kilku wskazówek.

Uprawa storczyków może wydawać się skomplikowana. Kwiaty te pięknie kwitną w sklepie, a w domu, po kilku tygodniach zaczynają tracić kwiaty i liście. Wiele osób zastanawia się wtedy, co poszło nie tak. Storczyki to specyficzne rośliny i mają swoje wymagania. Może się okazać, że zwykłe podlewanie nie wystarczy, aby ten piękny kwiat przetrwał w naszym mieszkaniu.

Storczykom trzeba zapewnić trzy rzeczy: podlewanie, nawóz oraz okres spoczynku. Warto zainwestować trochę czasu, aby cieszyć się długotrwałymi kwiatami.

Uprawa storczyków a podlewanie

undefinedOdpowiednie podlewanie jest ważną częścią pielęgnacji tych kwiatów. Najlepiej robić to w momencie, kiedy jego podłoże jest już przeschnięte. Jeśli storczyk rośnie w glinianej doniczce – będzie się to działo szybciej. Natomiast plastikowa doniczka dłużej zatrzymuje wilgoć. Nie ma uniwersalnych terminów podlewania.

Należy wziąć pod uwagę zarówno wielkość kwiatu, rodzaj pojemnika, jak i naświetlenie oraz etap wzrostu. Przedział to podlewanie co 3-16 dni. Oczywiście nie bez znaczenia jest także odmiana. Najpopularniejsze z nich, najczęściej spotykane w sklepach potrafią mieć pod tym względem różne potrzeby. Odmiana phalaenopsis potrzebuje podlewania dopiero wtedy, kiedy ziemia dobrze przeschnie. Z kolei paphiopedilum wręcz odwrotnie – nie lubi przesuszonego podłoża.

Okazuje się, że także rodzaj wody ma znaczenie. Powinna mieć temperaturę pokojową, ale uwaga, zwykła kranówka może spowodować szkody. Dla uprawy storczyków najlepsza jest woda z odwróconej osmozy. Taką wodę przygotowuje się poprzez specjalny filtr. Odpowiednia jest także woda destylowana. Ewentualnie można użyć deszczówki, jeśli nie jest zanieczyszczona.

Udana uprawa storczyków to nawożenie

undefinedJeśli chcemy, aby storczyki zdrowo się rozwijały, nawóz jest pozycją obowiązkową. Trzeba go stosować dość regularnie i przede wszystkim w okresie wzrostu. Jedną z metod jest spryskiwanie nawozem liści, które będą go wchłaniać. Warto zaopatrzyć się w specjalny nawóz do storczyków. Gotowa mieszanka zawiera składniki odżywcze dedykowane do tych roślin.

Nawozu należy używać, robiąc 3-4 tygodniowe przerwy. Warto zwrócić uwagę na skład preparatu, jakiego używamy. Na początku lata powinno stosować się nawóz z dużą ilością azotu. Poprzez obserwację rośliny możemy stwierdzić, czy ma ona odpowiedni poziom tego pierwiastka. Zauważyć można to szczególnie na liściach. Jeśli nasza orchidea ma zażółcone, jasne liście oznacza to za mało składników odżywczych. Należy wówczas dodać jej nawozu. Z kolei liście, które na końcach czernieją, świadczą o przedobrzeniu – wysyłają sygnał, że nawozu jest za dużo. Zdrowy kwiat, który jest dobrze zasilany, będzie miał ciemnozielone liście na całej długości.

Światło a uprawa storczyków

undefinedDla pięknie kwitnących storczyków równie ważne co nawodnienie i nawóz jest odpowiednie stanowisko. Roślinom trzeba zapewnić dostęp do światła dziennego. Jeśli wybierzemy dla niego parapet, idealnym miejscem będzie okno od wschodu. W lecie należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia – kwiat źle znosi palące słońce. Dużo bardziej woli światło rozproszone. Wówczas można lekko przysłaniać okno lub przenieść doniczkę nieco dalej od szyby. Ostre promienie słońca również wysuszają roślinę.

Uprawa storczyków nie powinna być narażona na wysuszone powietrze. Z natury kwiaty te lubią wilgoć w powietrzu. Dlatego pomieszczenia z centralnym ogrzewaniem im nie służą. Jednak dobrym pomysłem jest stosowanie w pokoju ze storczykiem nawilżacza powietrza. Przyniesie to ulgę kwiatom, jak i przysłuży się naszemu zdrowiu.

Uprawa storczyków w sklepie

Kwiaty sprzedawane w sklepie nie zawsze są w pełni zdrowe i wypielęgnowane. Dziś storczyki można spotkać w każdym markecie, a co za tym idzie, ich pielęgnacja nie zawsze jest dopilnowana. Wybierając rośliny do domu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Przede wszystkim należy unikać okazów, które mają jakiekolwiek plamy na liściach. Może to świadczyć o chorobie lub braku nawozu. Warto spojrzeć także na kondycję korzeni – powinny być jędrne i zielone. Jeśli pąki kwiatowe są zwiędnięte, oznacza to przesuszenie. Warto wybierać rośliny, które nie mają jeszcze rozwiniętych wszystkich kwiatów, a np. wiele pąków. Wtedy wiemy, że roślina jest w początkowej fazie rozkwitu i pięknie rozwinie się w naszym mieszkaniu. W przypadku tych ze wszystkimi rozwiniętymi kwiatami – nie wiemy, ile czasu minęło od zakwitnięcia i nie mamy gwarancji, że za chwilę kwiaty nie opadną.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Porady domowe

Praktyczne zastosowania folii aluminiowej

Czytaj więcej >

Porady domowe

Sposoby na odkamienianie czajnika

Czytaj więcej >

Porady domowe

Sposoby na pozbycie się pająków z domu

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak wykorzystać stare farby?

Czytaj więcej >
pralka

Porady domowe

Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak zrobić klimatyzację ze zwykłego wentylatora?

Czytaj więcej >