Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Uprawianie ziemniaków w ogrodzie, jak to zrobić?
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 09.01.2021 01:00

Uprawianie ziemniaków w ogrodzie, jak to zrobić?

Kosz z ziemniakami
pixabay.com/ivabalk (CC0 Domena publiczna)

Ziemniak jest jednym z najpopularniejszych warzyw, bez którego wielu Polaków nie wyobraża sobie obiadu. W swojej jadalnej postaci przybył do nas w XVI z Ameryki Południowej. W naszym kraju najbardziej znanym gatunkiem jest irga, który po procesie gotowania staje się krucha.

Ziemniaki można bez problemu wyhodować na działce lub przydomowym ogródku. Jest oczywiście kilka rzeczy, które utrudniają hodowlę, ale i tak można ją polecić nawet początkującym ogrodnikom.

Jaki jest termin sadzenia ziemniaków?

Sadzenie ziemniaków dzielimy na wczesne i późne. To pierwsze odbywa się wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia, ale jest to oczywiście zależne od tego, czy gleba ma wymaganą temperaturę do wzrostu kartofli. W naszym klimacie jest to minimum 8 stopni Celsjusza. Późniejszy termin sadzenia to końcówka kwietnia - dzięki tej porze, wrażliwe młode siewki nie będą narażone na przymrozki.

Pamiętajmy, aby sadzić bulwy w odstępach 20-40 centymetrów. Przestrzeń pomiędzy rzędami powinna z kolei wynosić co najmniej 60 cm (ale mniej niż 90 cm).

undefined

Jak uprawiać ziemniaki?

Kartofle nie są wymagające w kwestii gleby, w której rosną, musimy jednak pamiętać o tym, aby była spulchniona i przewiewna. Nie zaczynajmy również ich uprawy w miejscu, gdzie wcześniej rosły rośliny okopowe albo psiankowe! Korzenie ziemniaków sięgają mniej więcej pół metra w głąb ziemi, dlatego dobrze będzie posadzić je w redlinach i okopywać. Zrezygnujmy raczej z uprawy na pochyłym terenie.

Jeśli podejmujemy decyzję o zasadzeniu ziemniaków, musimy przygotować się do tego już jesienią! Jeśli chodzi o podłoże, wykonujemy podorywkę i bronowanie, nawozimy obornikiem i kontynuujemy orkę. Zanim nadejdzie zima, traktujemy nasz teren nawozem fosforowym i potasowym. Wiosną znowu bronujemy pole i stosujemy nawóz azotowy.

Stanowisko, na którym wyrosną nasze kartofle, powinno być dobrze nasłonecznione i koniecznie bez chwastów. Te warzywa wymagają ciepła, dlatego jeśli grozi im przymrozek, okryjmy je włókniną.

Najważniejszą zasadą w pielęgnacji ziemniaków jest ich częste podlewanie, a już szczególnie gdy dopadnie nas susza. Pozostałe czynności, które potrzebują ziemniaki w trakcie wzrostu to okopywanie, wyrywanie chwastów i ochrona przed chorobami.

Poważne zagrożenie dla ziemniaka - ma zaciętego wroga

Największą zmorą hodowców ziemniaków jest ich odwieczny wróg - stonka ziemniaczana. To pasiasty chrząszcz, który robi sobie ucztę z liści, łodyg i kwiatów naszych kartofli. Istnieją jednak metody jej zwalczania, do których zalicza się oczywiście zastosowanie środków chemicznych. Nie każdy jednak chce stosować takie substancje w swoim przydomowym ogródku, dlatego wielu hodowców decyduje się na ręczne usuwanie szkodników.

My polecamy zastosowanie gnojówki z pokrzyw - wystarczy zalać kilogram świeżych pokrzyw 10 litrami wody. Następnie zostawiamy miksturę do fermentacji na około 5 dni. Zanim opryskamy gnojówką naszą uprawę, pamiętajmy o rozcieńczeniu jej z wodą w stosunku 1:10.

Źródło: fajnyogrod.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Tagi: Ogród