DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Uprawianie ziemniaków w ogrodzie, jak to zrobić?
pixabay.com/ivabalk (CC0 Domena publiczna)

Uprawianie ziemniaków w ogrodzie, jak to zrobić?

9 stycznia 2021
Autor tekstu: Marta Idzikowska

Ziemniak jest jednym z najpopularniejszych warzyw, bez którego wielu Polaków nie wyobraża sobie obiadu. W swojej jadalnej postaci przybył do nas w XVI z Ameryki Południowej. W naszym kraju najbardziej znanym gatunkiem jest irga, który po procesie gotowania staje się krucha .

Ziemniaki można bez problemu wyhodować na działce lub przydomowym ogródku. Jest oczywiście kilka rzeczy, które utrudniają hodowlę, ale i tak można ją polecić nawet początkującym ogrodnikom .

Jaki jest termin sadzenia ziemniaków?

Sadzenie ziemniaków dzielimy na wczesne i późne . To pierwsze odbywa się wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia , ale jest to oczywiście zależne od tego, czy gleba ma wymaganą temperaturę do wzrostu kartofli. W naszym klimacie jest to minimum 8 stopni Celsjusza . Późniejszy termin sadzenia to końcówka kwietnia - dzięki tej porze, wrażliwe młode siewki nie będą narażone na przymrozki .

Pamiętajmy, aby sadzić bulwy w odstępach 20-40 centymetrów . Przestrzeń pomiędzy rzędami powinna z kolei wynosić co najmniej 60 cm (ale mniej niż 90 cm).

undefined

Jak uprawiać ziemniaki?

Kartofle nie są wymagające w kwestii gleby, w której rosną, musimy jednak pamiętać o tym, aby była spulchniona i przewiewna . Nie zaczynajmy również ich uprawy w miejscu, gdzie wcześniej rosły rośliny okopowe albo psiankowe ! Korzenie ziemniaków sięgają mniej więcej pół metra w głąb ziemi, dlatego dobrze będzie posadzić je w redlinach i okopywać. Zrezygnujmy raczej z uprawy na pochyłym terenie .

Jeśli podejmujemy decyzję o zasadzeniu ziemniaków, musimy przygotować się do tego już jesienią! Jeśli chodzi o podłoże, wykonujemy podorywkę i bronowanie, nawozimy obornikiem i kontynuujemy orkę. Zanim nadejdzie zima, traktujemy nasz teren nawozem fosforowym i potasowym. Wiosną znowu bronujemy pole i stosujemy nawóz azotowy .

Stanowisko, na którym wyrosną nasze kartofle, powinno być dobrze nasłonecznione i koniecznie bez chwastów . Te warzywa wymagają ciepła, dlatego jeśli grozi im przymrozek, okryjmy je włókniną .

Najważniejszą zasadą w pielęgnacji ziemniaków jest ich częste podlewanie , a już szczególnie gdy dopadnie nas susza. Pozostałe czynności, które potrzebują ziemniaki w trakcie wzrostu to okopywanie, wyrywanie chwastów i ochrona przed chorobami .

Poważne zagrożenie dla ziemniaka - ma zaciętego wroga

Największą zmorą hodowców ziemniaków jest ich odwieczny wróg - stonka ziemniaczana . To pasiasty chrząszcz, który robi sobie ucztę z liści, łodyg i kwiatów naszych kartofli . Istnieją jednak metody jej zwalczania, do których zalicza się oczywiście zastosowanie środków chemicznych. Nie każdy jednak chce stosować takie substancje w swoim przydomowym ogródku, dlatego wielu hodowców decyduje się na ręczne usuwanie szkodników .

My polecamy zastosowanie gnojówki z pokrzyw - wystarczy zalać kilogram świeżych pokrzyw 10 litrami wody . Następnie zostawiamy miksturę do fermentacji na około 5 dni. Zanim opryskamy gnojówką naszą uprawę, pamiętajmy o rozcieńczeniu jej z wodą w stosunku 1:10.

Źródło: fajnyogrod.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Obserwuj nas w
autor
Marta Idzikowska

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy