DomekIOgrodek.pl
Usuwanie plam z obrusu

tripadvisor.com/Izolda J

Usuwanie plam z wina, krwi i tłustych śladów ze ściany

9 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Zachlapany winem obrus, tłusta plama na ścianie... to zdarzyło się chyba każdemu. Niestety nie sposób uniknąć takich sytuacji w naszych domach. Na szczęście są za na to domowe i praktycznie darmowe sposoby. To banalnie proste!

Plamy to często problematyczna i denerwująca kwestia - chyba każdemu z nas zdarzyło się, że ulubiony obrus się nie doprał. Szczególnie problematyczne są wino i krew. Jeśli mamy dzieci, musimy również przygotować się na tłuste plamy na ścianie, które zostawiane są przez rączki naszych szkrabów.

Dzisiaj zajmiemy się tym, w jaki sposób pozbyć się tych najgorszych zabrudzeń - i to domowymi sposobami!

Usuwanie plam z wina - to nie takie trudne

Plamy z wina pojawiają się w naszych domach szczególnie po przyjęciach, gdzie rozbawieni goście mogą zamachnąć się kieliszkiem - i zabrudzenie gotowe! Gdy już do takiej sytuacji dojdzie, musimy działać szybko.

Jeśli plama dopiero co powstała, potraktujmy ją zwykłą solą kuchenną - zasypmy brudne miejsce i pozostawmy na 20 minut. Następnie namoczmy materiał w zimnej wodzie i upierzmy go. 

Zaschnięta plama potrzebuje już nieco innego środka, a mianowicie sody oczyszczonej. Ten proszek jest znakomity w rozpuszczaniu problematycznych zabrudzeń. Inne ciekawe sposoby na starsze plany to zastosowanie kremu do golenia, a także... białego wina! Wystarczy polać nim np. obrus, a potem wyprać.

Usuwanie plam z krwi - sprawa się komplikuje

Plamy z krwi to nie lada problem - nawet jeśli szybko zareagujemy, to nie zawsze uda się ją całkowicie usunąć. Nie wszystko jednak stracone - przychodzimy ze sposobami, które z dużym prawdopodobieństwem uratują twoje tkaniny.

Podobnie jak w przypadku wina - musimy działać szybko. Pomoże w tym zimna woda w połączeniu z szarym mydłem. Można również zastosować sól kuchenną, którą pozostawiamy na materiale na około godzinę, a następnie spłukujemy. Przy zaschniętej plamie ten czas się wydłuża - warto stworzyć roztwór wody i soli, w którym moczymy całość przez noc.

Jeśli plama pojawia się na bardzo jasnej tkaninie, możemy spróbować sposobu z wodą utlenioną - wystarczy kilka kropli, które następnie zmywamy.

Tłuste plamy na ścianach - ogromny problem rodziców małych dzieci

Jeśli macie dzieci, doskonale znacie ten problem - małę rączki naszych szkrabów wędrują po ścianie, zostawiając irytujące tłuste plamy. Z uwagi na taką ewentualność, warto używać farb, z których można ścierać zabrudzenia za pomocą wody i gąbeczki.

Jeśli nie zastosowaliśmy tego typu zabezpieczenia, sprawa nieco się utrudnia, ale da się to rozwiązać! Trzeba jednak uważać, aby nie uszkodzić ściany i nie spowodować przetarcia jej.

Z pomocą przychodzi... bibuła! Jej delikatna faktura zbierze tłuszcz ze ściany. Następnie potraktujmy zabrudzone miejsce mąką ziemniaczaną, dzięki której po paru godzinach problem powinien się rozwiązać. Innym sposobem jest krem do golenia. Po paru kwadransach od jego nałożenia plama z dużym prawdopodobieństwem zniknie.

Źródło: kobieta.gazeta.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Nowy, zaskakujący trend na rynku nieruchomości. Chodzi o domy jednorodzinne

  • Niezwykle luksusowa willa Beaty Pawlikowskiej

  • Domowy sposób na czyszczenie piekarnika. Nic prostszego

undefined

Podobne artykuły

Grzybobranie

Inspiracje

Jak prawidłowo zbierać grzyby – podstawowe zasady grzybobrania

Czytaj więcej >
Zapach

Inspiracje

Domowe triki na piękny zapach w domu

Czytaj więcej >
Najlepszy płyn do zmywania naczyń

Inspiracje

Najlepszy płyn do mycia naczyń - wyniki ekspertów

Czytaj więcej >
Światełka świąteczne

Inspiracje

Przystrojony dom na Święta. Nazywają go "Małym Las Vegas "

Czytaj więcej >
segregacja śmieci

Inspiracje

Segregacja śmieci - pracownik sortowni opowiada

Czytaj więcej >
Piekarnik

Inspiracje

Czyszczenie blat z piekarnika, prosty sposób

Czytaj więcej >