DomekIOgrodek.pl
Świeczka

pixabay.com/Lolame(CC0 Domena publiczna)/pxhere.com/autor nieznany

Genialny trik na usuwanie plam z wosku z dywanu. Wystarczy stara gazeta

24 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Plamy z wosku bywają trudne do usunięcia. Gęsta ciecz zasychająca na naszych ubraniach, obrusach i innych tkaninach może spowodować nieodwracalne szkody. Dzisiaj dowiecie się, jak usunąć wosk z jednego z najbardziej problematycznych miejsc - z dywanu. Tri

Kto z nas nie kocha atmosfery i zapachu, który roztaczają świece? Chyba każdy z nas ma w swoim domu przynajmniej kilka podgrzewaczy, które „ocieplą” wnętrze naszego mieszkania.

Pomimo całego ich uroku, plamy, które powstają po rozlaniu się wosku, są nie lada problemem. Wosk zasycha, tworząc twardą skorupę, którą wyjątkowo trudno jest usunąć. Nie jest to jednak niemożliwe - dzisiaj przedstawimy sposób, który pozwoli wam pozbyć się tego typu plamy z jednego z najbardziej uciążliwych miejsc - dywanu.

Usuwanie plam z wosku - przyda się... stara gazeta

Może być to dosyć zaskakujące, ale nie będziemy wam opowiadać dziś o tym, w jaki sposób zeskrobać zaschnięty już wosk. Będziemy go... rozpuszczać, tak, aby wchłonął się w inny materiał!

W tym celu potrzebujemy gazety - najlepiej takiej, której już nie będziesz czytać. Po wykonaniu naszego zadania ten przedmiot będzie nadawał się już tylko do wyrzucenia. Ważne, żeby były to standardowe, czarno-białe gazety, takie jak na przykład dzienniki. Nie używajmy kolorowych pisemek o wysokiej jakości papieru, ponieważ nie pochłoną one wosku.

Jeśli obawiasz się, że farba drukarska ubrudzi twój dywan, możesz również użyć papierowego ręcznika lub starej ściereczki, której nie będziesz już używać.

Usuwanie plam z wosku - do akcji wkracza żelazko

Zanim przystąpisz do usuwania zabrudzenia, pamiętaj, żeby absolutnie nie wycierać wosku, który skapnął na dywan. Wtedy możesz jeszcze bardziej wetrzeć plamę w dywan, co stworzy dodatkowe trudności w pozbyciu się jej.

Musisz wykonać to zadanie następująco: najpierw połóż na plamy z wosku fragment gazety lub innego wybranego przez ciebie materiału.

Następnie przyłóż do niej rozgrzane żelazko, które będzie powoli, ale skutecznie rozpuszczać wosk. Przesuwaj urządzeniem po gazecie, a gdy duża ilość wosku w nią wsiąknie, wymień na kolejną.

Czynność powtarzaj, aż cała plama z dywanu zniknie. Może to potrwać 20-30 minut, ale warto poświęcić ten czas - nasz materiał będzie jak nowy!

Źródło: tipy.interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Justyna Żyła pokazała swój dom za milion złotych

  • „Nasz nowy dom”: mamy zdjęcie nowego domu rodziny, który wcześniej spalono

  • Dom wygląda niewinnie, a skrywa mroczną tajemnicę

Podobne artykuły

jajka

Porady domowe

Nie przechowuj jajek na drzwiach lodówki

Czytaj więcej >
trik

Porady domowe

Wetknij zapałki do doniczki - efekty zachwycają

Czytaj więcej >
fugi

Porady domowe

Jak wyczyścić fugi? Genialny trik

Czytaj więcej >
gołębie

Porady domowe

Świetne triki na pozbycie się gołębi z balkonu bez robienia im krzywdy

Czytaj więcej >
Skrzydłokwiat

Porady domowe

Skrzydłokwiat – roślina oczyszczająca powietrze. Stwórz dobry klimat w swoim domu

Czytaj więcej >
Kostka brukowa

Porady domowe

O czym pamiętać przed ułożeniem kostki brukowej? Poradnik

Czytaj więcej >