Używacie do gotowania i picia wody z kranu? Musicie o tym wiedzieć
Wielu z nas obawia się wody z kranu. Często pachnie chlorem lub zostawia paskudny osad na kubkach, w których pijemy kawę i herbatę. Wiele osób jednak pije wodę bezpośrednio z wodociągów.
Używasz wody z kranu do gotowania i picia? Inspektorat Sanitarny stawia sprawę jasno. Musisz o tym wiedzieć.
Pijesz wodę z kranu?
Zdania na ten temat są podzielone. Jedni piją wodę prosto z wodociągów, inni ją przegotowują, kupują specjalne filtry lub korzystają wyłącznie z wody butelkowej. Co najbardziej zniechęca do picia „kranówki”?
Przede wszystkim chlor, jaki czujemy raz na jakiś czas, a także bardzo nieestetyczny osad, który pływa na wierzchu herbaty, a następnie osadza się na ściankach kubków. To jednak nic innego, jak połączenie się szczawianów zawartych w herbacie z wodą o dużej zawartości wapnia.
Jeśli osad mimo wszystko nam przeszkadza, możemy wodę przegotować lub przefiltrować. Co na temat polskich ujęć wody mówi Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny? O tym musicie wiedzieć.
Czy można pić wodę z kranu?
Woda, która dostarczana jest do naszych mieszkań, jest na bieżąco sprawdzana, a dane przekazywane są do Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego.
„Kranówka” musi bowiem spełniać normy Rozporządzenia Ministra Zdrowia a także normy unijne. Celem przeprowadzanych kontroli i nadzoru wody z kranu jest zachowanie jej najwyższej jakości i zdatności do picia bez ryzyka zatrucia, czy chorób.
W praktyce oznacza to, że na terenie całego kraju wodę z kranu możemy pić bez obaw o nasze zdrowie. Mało tego, jest nawet lepsza od wody butelkowej.
Jakość wody z kranu jest stale monitorowana
Wodę z wodociągów pozyskuje się ze źródeł głębinowych, powierzchownych i ujęć drenażowych. W zależności od miejsca, w którym jest wydobywana, może mieć w składzie również takie pierwiastki, jak potas, magnez, wapń i inne.
Jak podaje jednak Państwowy Inspektorat Sanitarny, woda z kranu jest zdrowsza od wody butelkowej. Jest poddana większym restrykcjom i nie ma kontaktu ze szkodliwym plastikiem.
Zobacz także:
- Wrzuć do pralki i nastaw odpowiedni program. Efekt cię zachwyci
- Nie przepłacaj na produktach do czyszczenia WC. Najlepszy środek zrobisz za grosze
- Jak zmniejszyć zużycie prądu w domu? Dzięki temu rachunki będą niższe