DomekIOgrodek.pl > Salon > W doniczce pojawił się jasny osad? Pozbędziesz się go prostym trikiem
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 14.08.2023 11:34

W doniczce pojawił się jasny osad? Pozbędziesz się go prostym trikiem

jasny osad w doniczce
kard z filmu pochodzi z kanału ogród na co dzień, canva/Grumpy Cow Studio

Jasny osad w doniczce nie wygląda najlepiej. Kiedy się pojawia, często zaczynamy myśleć o przesadzeniu roślin doniczkowych. Jednak czy to jest konieczne? Co oznacza jasny osad na doniczce i jak się go pozbyć?

Skąd bierze się jasny osad na doniczce?

Kwiaty doniczkowe są wyjątkowym elementem w domu. Sprawiają, że wnętrze staje się bardziej żywe, a my możemy cieszyć się pięknem natury w swoich czterech ścianach. Jednak o kwiaty doniczkowe musimy też odpowiednio dbać i je obserwować. Co więc oznacza jasny osad na doniczce?

Osad na doniczce może pojawić się na brzegach doniczki lub na wierzchniej warstwie ziemie. Jasny osad na doniczce, często zbity w grudki to nie pleśń, lecz minerały wytracające się w wody w czasie podlewania. Jednak skąd się bierze?

Przyczyną jasnego osadu na doniczce jest zbyt twarda woda, której używamy do podlewania. Co w takiej sytuacji możemy zrobić? Jasny osad na wierzchu nie oznacza, że musimy przesadzać roślinę.

jasny osad w doniczce
Canva / cottonbro studio, Pexels

Jak pozbyć się jasnego osadu na doniczce?

Jasnego osadu z doniczki możemy pozbyć się w naprawdę prosty sposób. Wystarczy zebrać wierzchnią warstwę ziemi i zastąpić ją świeżą. Jednak co zrobić, żeby jasny osad nie pojawił się ponownie?

Jeśli nie chcemy, żeby nasze kwiaty doniczkowe miały nieestetyczny jasny osad, powinniśmy zadbać o podlewanie ich miększą wodą. Świetnie sprawdzi się do tego woda z dzbanka filtrującego. Poza tym na doniczce może pojawić się pleśń. Jak ona wygląda?

Pleśń w doniczce

Pleść wygląda inaczej niż jasny osad spowodowany twardą wodą. Pleść jest biała lub szara, miękka i ma kożuchowatą strukturę. Może pojawić się, jeśli ziemia, której uszyliśmy do kwiatów, była słabej jakości.

Warto rozróżnić rodzaje osadu na doniczce i działać w odpowiedni sposób. Osadu z doniczki możemy pozbyć się w naprawdę prosty sposób.

jasny osad w doniczce
Canva / Magaiza, Getty Images
Polecane