Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > W lasach jest ich pełno. Grzybiarze są zachwyceni
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 12.03.2024 18:04

W lasach jest ich pełno. Grzybiarze są zachwyceni

grzyby w marcu
Fot. shutter/Grusho Anna

Sezon na grzyby wcale nie trwa wyłącznie jesienią. Wiosną, ba, nawet zimą w lasach znajdziemy pyszne i zdrowe okazy. Wczesną wiosną możemy zbierać już kilka smacznych okazów, jednak to nie one wywołały tyle emocji.

Grzyby, o których mowa są niezwykle delikatne, smaczne i pożądane przez wszystkich smakoszy. Zwykle pojawiają się później, lecz w tym roku już jest ich pełno. Grzybiarze są zachwyceni.

Wiosenny wysyp grzybów w Polsce

Grzyby możemy zbierać nie tylko jesienią. W naszych lasach roi się już od żagwiaków łuskowatych i czarek szkarłatnych. To nie one jednak są celem grzybiarzy. Pojawiły się już bowiem grzyby o delikatnym, orzechowym smaku, które są prawdziwym rarytasem. 

Smardze, bo o nich mowa, znajdziemy zwykle na przełomie kwietnia i maja. Wyjątkowo łagodna i krótka zima w tym roku sprawiły jednak, że już w marcu mamy wysyp tych pysznych grzybów. Smardze rosną w lasach, ale też na łąkach, a nawet w parkach. 

Bardzo często rosną pod jesionami, wiązami, a nawet drzewami owocowymi. Mimo że lasy są pełne smardzy, nie wszędzie można je jednak zbierać. Musimy uważać także na sobowtóra grzybów. Zatrucie nim często prowadzi do śmierci.

grzyby w marcu.jpg
canva/Vita Serendipity

Z tych miejsc nie wolno zbierać smardzy

Na mocy rozporządzenia ministra środowiska z dnia 9 października 2014 roku, smardzy nie wolno zbierać z lasów, które są pod ochroną. Przed grzybobraniem warto więc sprawdzić, czy wybrane przez nas miejsce jest do tego odpowiednie.

Smardze możemy także zbierać z ogródków, parków, łąk, czy szkółek leśnych. Najczęściej spotkamy smardze jadalne, smardze stożkowate i smardze półwolne. Trudniej natrafić natomiast na smardza wyniosłego. Uważajmy jednak na ich sobowtórów, które są trujące.

Smardza można łatwo pomylić z trującym grzybem!

Do smardzy podobne są naparstniczki i piestrzenice kasztanowe. Drugi gatunek jest szczególnie niebezpieczny dla człowieka. Zawarta w piestrzenicy gyromitryna uszkadza wątrobę i jest rakotwórcza.

Pierwsze objawy zatrucia pojawiają się po 6-24 godzinach od spożycia. Jest to osłabienie, bóle głowy, ostre wymioty i biegunka. Wtedy konieczne jest wezwanie karetki. Zatrucie piestrzenicą może prowadzić do śmierci.

Pamiętajmy więc, by zbierać wyłącznie te grzyby, których jesteśmy pewni.

grzyby w marcu.jpg
piestrzenica kasztanowa, fot. canva/TYNZA

Zobacz także:

Tagi: grzyby
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10