Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Świeże boczniaki jem przez cały rok. Uprawa w domu jest dziecinnie prosta
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 24.11.2023 16:28

Świeże boczniaki jem przez cały rok. Uprawa w domu jest dziecinnie prosta

boczniaki
YouTube/WIEJSKIE INSPIRACJE - ogród remont kuchnia zdrowie

Coraz częściej możemy zobaczyć boczniaki w sklepach. Grzyby te zyskały na popularności i obok kurek oraz pieczarek są jednymi z popularniejszych. Jednak nie każdy wie, że można je wyhodować w domu.

Świeże boczniaki na wyciągnięcie ręki są możliwe. Wcale nie musimy kupować ich w sklepach. Podpowiem, jak stworzyć swoją własną plantację.

Boczniaki warto hodować w domu

Niektóre grzyby bez problemu dostaniemy w sklepach. Jednak bardzo bogate w składniki odżywcze boczniaki nie są najtańsze. Mają działania prozdrowotne i naprawdę wzbogacą dietę, ale musimy za nie trochę zapłacić.

Boczniaki są drogie i nie każdy jest w stanie sobie na nie pozwolić. Alternatywą w takiej sytuacji jest samodzielne wyhodowanie tych grzybów. To prostsze niż myślisz. Pyszne i świeże boczniaki wyrosną w twoim domu.

Grzyby mogą naprawdę wzbogacić naszą dietę. Dlatego warto po nie sięgać i wprowadzać regularnie boczniaki do diety. Jak wyhodować je w domu? Zdradzę, jak ja sadzę grzyby we własnym domu.

boczniaki
Canva / andreymuravin, Getty Images

Jak wyhodować boczniaki w domu?

Białka zawarte w boczniakach zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy. Nie każdy wie, że boczniakami można spokojnie zastąpić białko pochodzenia zwierzęcego. Dlatego to idealna opcja dla osób, które chcą ograniczyć mięso.

Boczniaki możemy wyhodować w domu. Możemy skorzystać z gotowych balotów, które da się kupić w sklepach lub przygotować podłoże samodzielnie. Hodowle możemy założyć w worku jutowym. Jak dokładnie to zrobić?

Jak założyć samodzielnie hodowlę boczniaków?

Do jutowego worka wsadzamy słomę oraz grzybnię i robimy w nim dziurki o wielkości około 1 cm. Grzybnię z boczniaków również dostaniemy w sklepach. Boczniaki potrzebują dużej wilgotności. Warto co jakiś czas worek spryskiwać wodą.

Pod 2-3 tygodniach możemy naszą hodowlę przenieść w chłodniejsze miejsce. Warto też porobić większe otwory w worku. Pierwsze plony powinny pojawić się już niedługo. Zwykle boczniaki wyrastają po 3-4 tygodniach. 

boczniaki
Canva / Alliance Images

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „WIEJSKIE INSPIRACJE - ogród remont kuchnia zdrowie” na platformie YouTube.

Zobacz także: