Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > W niedzielę znów będzie gorąco. Tak zapewnisz sobie chłód
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 15.09.2023 19:33

W niedzielę znów będzie gorąco. Tak zapewnisz sobie chłód

jak schłodzić dom
Canva/Pheelings Media, Getty Images

Podczas gorących dni, których nie brakuje nawet pod koniec lata, szukamy chłodnego miejsca. Nie jest to proste, bo w upalne dni budynki mocno się nagrzewają. Czasem sprzyja temu technologia, w jakiej wybudowane jest nasze mieszkanie i jego usytuowanie, ale czasem też nasze błędne nawyki.

Tu pojawia się szansa na to, że uda nam się obniżyć temperaturę pomieszczeń i znaleźć w nich odrobinę wytchnienia w gorące dni. Jak skutecznie schłodzić dom w upał?

Jak schłodzić dom z pomocą zasłon?

Istnieje wiele sposobów na obniżanie temperatury pomieszczeń w naszym domu. Niektórzy decydują się na zakup klimatyzacji, jednak jest to rozwiązanie kosztowne i niełatwe w podłączeniu. 

Zwolennikom tańszych i tradycyjnych sposobów na walkę z upałem w mieszkaniu z pomocą przychodzą rolety i zasłony. Zasłaniając okna w ciągu dnia, gdy słońce wprost zagląda do naszego pokoju czy kuchni, możemy schłodzić pomieszczenie. 

Warto wiedzieć, że najbardziej skuteczne będą jasne kolory, które odbijają światło. Ciemne kotary pochłaniają i trzymają ciepło. Okna w upalne dni powinny być szczelnie zamknięte.

Projekt bez nazwy (9).jpg
Canva/pixelshot

Najlepsza metoda na chłód w domu. Nic nie kosztuje

Jednym z najlepszych sposobów na obniżanie temperatury w domu jest wietrzenie. Warto jednak uświadomić sobie, że niektóre nasze nawyki mogą wręcz podwyższać temperaturę w mieszkaniu niż służyć jej obniżaniu.

Wietrzenie podczas upałów nie jest tak proste, jak się wydaje. Aby schłodzić mieszkanie w upalne dni, otwierajmy okna tylko w nocy, np. tuż po północy i zamykajmy je wcześnie rano, ok. godziny 6-7.

Wietrzenie późnym popołudniem będzie miało odwrotny skutek. Na zewnątrz wciąż jeszcze nagrzane są ulice i sąsiednie budynki. Zamiast przewietrzyć, wpuścimy do środka ciepłe powietrze.

To także przyda się, by schłodzić dom

Do walki z upałem możemy też użyć wiatraka. Aby wzmocnić jego działanie, można ustawić przed wiatrakiem miskę z lodowatą wodą. Podobnie skuteczne będzie użycie plastikowych butelek wypełnionych wodą wcześniej schłodzoną w zamrażarce. Takie butelki możemy rozstawić w pokoju w różnych miejscach.

W upały zaleca się ograniczenie korzystania z piekarnika czy żelazka. Warto przyrządzać potrawy, które nie wymagają długich godzin spędzonych przy kuchence czy płycie grzewczej.

Projekt bez nazwy (10).jpg
Canva/pixelshot