Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > W Polsce pojawił się nowy gatunek pszczół. Nie jest to dobry znak
Martyna Pałka
Martyna Pałka 06.03.2024 08:33

W Polsce pojawił się nowy gatunek pszczół. Nie jest to dobry znak

pszczoła
fot. canva/emer1930

Niewiarygodne, z jakimi wieściami przychodzą do nas badacze. Okazało się, że w Polsce pojawił się całkiem nowy gatunek pszczół, który po raz pierwszy zaobserwowano w Górzycy pod Kostrzynem nad Odrą. Co może oznaczać nagła obecność lepiarki bluszczowej?

Pszczoła ta nie jest gatunkiem inwazyjnym i nie zagraża naszym pszczołom miodnym. Niestety pojawienie się jej w naszym nie jest dobrym znakiem.

W Polsce pojawił się całkiem nowy gatunek pszczoły

Polscy badacze donoszą o niecodziennym odkryciu, jakiego dokonano w naszym kraju. W Górzycy pod Kostrzynem nad Odrą w województwie lubuskim pojawił się całkiem nowy gatunek pszczoły. 

Doktor Justyna Kierat — badaczka pszczół z Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego wyznała, że owad został zauważony wśród liści bluszczu na lokalnym cmentarzu komunalnym. O swoich spostrzeżeniach napisała na swoim profilu na Facebooku.

- Udało się zebrać dokumentację wystarczającą do potwierdzenia, z kim mamy do czynienia. Wracałam przez pół Polski z dwiema pszczołami w fiolce, jak na szpilkach, bo ostateczne potwierdzenie pod lupą musiało poczekać do powrotu do Krakowa - powiedziała badaczka.

pszczoła.jpg
canva/Wirestock

Nowy gatunek pszczoły bardzo szybko się rozmnaża

Niestety, kilka dni później doszło do jeszcze bardziej zaskakującej sytuacji. Justyna Kierat poinformowała o tym, że zauważyła kolejną przedstawicielkę gatunku w okolicach Wawelu w Krakowie. Zjawisko to bardzo ją zszokowało, ponieważ miasta dzieli od siebie prawie 500 kilometrów.

- Mało prawdopodobne jest, żeby lepiarka zdążyła przekroczyć granicę na zachodzie, a potem pokonać całą drogę aż do Krakowa, przez nikogo niezauważona w międzyczasie. Pokonanie 450 kilometrów musiałoby jej zająć kilka sezonów i wiązać się z osiągnięciem trudnej do przeoczenia liczebności - opowiada badaczka z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Biolożka twierdzi, że pszczoła mogła przekroczyć naszą granicę w dwóch miejscach, a to oznacza, że z pewnością będziemy obserwować jej dalsze rozmnażanie się na terenie naszego kraju.

Co oznacza pojawianie się nowego gatunku pszczoły?

Już w latach dziewięćdziesiątych lepiarka bluszczowa została określona przez badaczy odrębnym gatunkiem pszczoły. Od tamtego okresu nieustannie obserwuje się jej przemieszczanie się w kierunku północnym i wschodnim. Najprawdopodobniej związane jest to z ociepleniem się klimatu, który stał się sprzyjający dla przedstawicieli tego gatunku.

- Pojawienie się u nas lepiarki bluszczowej było przewidywane przez przyrodników, ponieważ gatunek ten stale rozszerza teren bytowania z zachodnich i południowych części Europy na wschód i północ - czytamy na portalu pasieka24.pl

W innych krajach lepiarka bluszczowa raczej nie rozmnażała się na wiosnę. Owad ten pojawia się latem i wczesną jesienią, kiedy korzysta z kwitnienia bluszczy.

- Lepiarka bluszczowa nie ma dużych wymagań gniazdowych, widziano ją zakładającą domy w trawnikach, parkach, a nawet działkach budowlanych - wyznała Justyna Kierat.

Zobacz także: