DomekIOgrodek.pl Ogród i taras We wrześniu zawsze robię to z lawendą. Na wiosnę czaruje wyglądem
Fot. Canva/manfredrichter, pixabay; Materiał YouTube z kanału Ogród Perfum Agaty

We wrześniu zawsze robię to z lawendą. Na wiosnę czaruje wyglądem

5 września 2023
Autor tekstu: Kamil Świętek

Lawenda to naprawdę piękna roślina. Pochodzi ona z obszarów śródziemnomorskich, a jej piękne kwiaty, aromat oraz właściwości doceniły miliony osób na całym świecie. Lawenda to jednak nie tylko ozdoba balkonów i ogrodów.

Roślina ta może doskonale chronić nasze domy przed plagą komarów. Osobiście sam latem ustawiam lawendę na parapecie czy balkonie i nie przejmuję się nawet największą plagą insektów. Lawenda źle znosi jednak przymrozki, dlatego zobaczcie, jak zadbać o nią w nieco chłodniejsze dni.

Lawenda i jej pielęgnacja

Lawenda nie jest przystosowana do zmiennego polskiego klimatu. Źle znosi intensywne upały i przymrozki. Z tego względu należy zrobić co w naszej mocy, aby chronić ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

We wrześniu należy szczególnie o nią zadbać. Lawenda wymaga odpowiedniego przygotowania do chłodniejszej części roku. Jak zadbać o nią poprawnie? Należy pamiętać o jej przycinaniu. Pierwsze cięcie wykonujemy już na wiosnę, a ostatnie na jesień.

Jak jednak przycinać lawendę, aby prawidłowo o nią zadbać? Tym zajmiemy się w dalszej części artykułu. Wspomnimy Wam jednak, że działania te zaowocują w kolejnym sezonie. Wasza lawenda będzie piękna jak nigdy dotąd.

Lawenda - jak o nią dbać.jpg
Canva/Mouse23, pixabay

Jak przycinać lawendę?

Jak przycinać lawendę, aby ją wzmocnić? To nie takie trudne. Wiecie już, kiedy wykonywać poszczególne cięcia. Pora zająć się tym, jak zrobić to odpowiednio. Każde cięcie rośliny (nawet letnie, które wspomaga właściwie ukształtowanie rośliny) hartuje ją i pomaga zabezpieczyć ją przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Osobiście cięcie lawendy zawsze wykonuję ostrym sekatorem. Przycinamy jedynie młode, zielone pędy, zostawiając te zdrewniałe. To właśnie ze zdrewniałych pędów będą wyrastać młode odnogi. Uszkodzenie ich spowoduje, że roślina zacznie chorować.

Lawendę zawsze przycinam o 1/3 jej wysokości i kształtuje ją w kulę. Pozwala to roślinie lepiej oddychać i znosić zmienne warunki klimatyczne. Jest to szczególnie istotne na jesień. Dodatkowo w październiku warto osłonić ją przed zimnem.

Jak przygotować lawendę do zimowania?

Na zimę warto osłonić lawendę przed przymrozkami. Wiele osób korzysta ze słomianych chochołów, chociaż równie dobrze od zimna chronią ją gałęzie drzew iglastych. Podstawę pędów chronimy z kolei dodatkową warstwą kory, czy torfu, którym należy podsypać stanowisko lawendy.

Jak widzicie, dbanie o piękną lawendę nie jest takie trudne. Jeśli tylko odpowiednio do tego podejdziecie, Wasza lawenda z pewnością przetrwa trudny sezon. Stosuję te techniki od lat i cieszę się piękną lawendą co roku. Wypróbujcie je również u siebie.

Lawenda w domu.jpg
Canva/Thurtell, Getty Images Signature
Martyna Kupczyk szczerze o Eli Romanowskiej. Architekt ma żal o 1 rzecz
Kuny nie cierpią jej zapachu. Rozłóż ją w tam, gdzie zwierzęta się pojawiły, a szybko się wyniosą
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy