DomekIOgrodek.pl Wnętrza Wietrzenie pościeli to przeżytek. Zrób tak, a po chwili kołdra będzie czysta i pachnąca
Fot. Canva/snowflock, Getty Images

Wietrzenie pościeli to przeżytek. Zrób tak, a po chwili kołdra będzie czysta i pachnąca

15 października 2023
Autor tekstu: Kamil Świętek

Wietrzycie regularnie swoją pościel? Jeśli tak, to na pewno kojarzycie to niepowtarzalne uczucie spania pod świeżo wywietrzoną pościelą. Człowiek zasypia dosłownie w parę sekund.

Niestety wielkimi krokami zbliżają się do nas chłodne miesiące w roku, a mało kto lubi spać pod zimną pościelą. Jeśli nie chcecie wietrzyć pościeli jesienią i zimą, mamy dla Was ciekawą alternatywę.

Dlaczego warto odświeżać pościel?

Dlaczego tyle mówi się o wietrzeniu pościeli i innych formach jej odświeżania? Czy naprawdę jest to aż tak ważne? Okazuje się, że tak. Nasza pościel to siedlisko licznych bakterii. Z czego to wynika?

W łóżku spędzamy co najmniej kilka godzin dziennie. Pościel w tym czasie ma nieustanny kontakt z naszą skórą. Ściera ona resztki naszego naskórka, pochłania zapachy kosmetyków i wsiąka łój, który nasze ciało wydziela podczas snu.

Przez nieświeżą pościel (szczególnie poduszkę) wiele osób boryka się z problemami z cerą, a przypomnimy tylko, że nie każdy rodzaj pościeli dobrze znosi częste pranie w wysokiej temperaturze. Co więc możemy zrobić?

Pościel 1.jpg
Canva/y-studio, Getty Images

Alternatywa dla wietrzenia pościeli

Wiele mówi się o tym, że już kilkunastominutowe wietrzenie pościeli sprawia, że większość bakterii w naszej pościeli obumiera. Wietrzenie pościeli jest zatem prostym i skutecznym sposobem na zapewnienie sobie zdrowego snu.

Niestety nie każdy z nas może sobie na ten luksus pozwolić, o czym doskonale wiedzą mieszkańcy bloków, których mieszkanie nie posada balkonu. Zwolennicy cieplutkiej pościeli też unikają jej wietrzenia w czasie chłodnych i mroźnych dni.

Tymczasem nie trzeba rezygnować ze świeżej pościeli, jeśli nie jesteście fanami jej wietrzenia. Wystarczy posypać pościel sodą oczyszczoną i wetrzeć ją w materiał. Po 30 minutach pościel należy wytrzepać i gotowe.

Dlaczego soda oczyszczona odświeży moją pościel?

Soda oczyszczona to tak naprawdę wodorowęglan sody. Ma on zdolność do wybielania materiałów oraz pochłaniania bakterii. Patent ten szczególnie przypadnie do gustu osobom lubującym się w poduszkach wypełnionych pierzem. Takich poduszek nie można wrzucić do pralki.

Syntetyczne poduszki oczywiście możemy włożyć do pralki, pamiętając o tym, że pierzemy je w temperaturze do 40 stopni Celsjusza.

Jak widzicie, jeśli nie jesteście fanami wietrzenia pościeli – nic straconego. Polecamy wypróbować ten patent w najbliższym czasie.

Pościel 2.jpg
Canva/new look casting, Getty Images Signature

Zobacz także:

Moja babcia zimowała pelargonie w ten sposób. Wiosną kwiaty były nie do poznania
Zrób to zanim zaczniesz grzać w tym sezonie. Inaczej dostaniesz nawet 5 tys. zł grzywny
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy