DomekIOgrodek.pl
Wilk

bialystok.tvp.pl

Wilk terroryzuje mieszkańców Białowieży

8 Lutego 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Wilki chodzące po ulicach gminy Białowieża to problem, który istnieje już od jakiegoś czasu. Mieszkańcy stają się coraz bardziej przerażeni, ponieważ zwierzęta wchodzą na prywatne posesje i atakują ich psy - kilka z nich zostało zagryzionych. Ludzi

Problem z wilkami w gminie Białowieża trwa. Już wiele miesięcy wcześniej mieszkańcy skarżyli się na zwierzęta, które przejawiają niepokojące zachowania. 

Dzikie czworonogi przeskakują przez ogrodzenia posesji, gdzie po ogrodzie biegają psy. Kilka razy zdarzyło się, że wilk zagryzł pupila należącego do właściciela terenu. Boją się ich mieszkańcy, którzy nie czują się bezpiecznie, wychodząc z domu czy spacerując po okolicy. Na ten moment, jak przypuszczają specjaliści, po okolicy grasuje jeden wilk.

Wilki w Białowieży terroryzują mieszkańców

- Wilk tropił córkę spacerującą z psem - powiedziała jedna z okolicznych mieszkanek-  Starsze panie, też ostatnio słyszałam, które mi tam mówiły, że są takie problemy. Uciekają po prostu za pierwsze lepsze bramki. Bo go spotykają często na spacerze w parku.

Część osób w ogóle nie wychodzi z domów, ponieważ panicznie się boją. Wielu mieszkańców boi się wypuścić dzieci na ogród lub podwórko. Sytuacja przerasta większość białowieżan. 

Dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży twierdzi, że zwierzę rzeczywiście może wzbudzać przerażenie, ale nie jest groźne czy agresywne w stosunku do ludzi. Niebezpieczeństwo dotyczy raczej psów bez opieki właścicieli, które znajdują się na ogrodzie.

- Zwierzęta domowe, w efekcie tysięcy lat prowadzonej przez człowieka selekcji, utraciły umiejętność skutecznej ucieczki lub innej formy obrony przed drapieżnikami. Ponadto są one wiązane na łańcuchach lub zamykane wewnątrz ogrodzeń. Wilki zachęca do ataku również puszczanie psów luzem w lesie czy też pozwalanie, aby biegały one poza ogrodzeniem posesji – mówi Elwira Choińska, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Wilki w Białowieży - jak rozwiązać ten problem?

Wójt gminy postarał się o oficjalną zgodę od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku na wypłoszenie wilka. Otrzyma ją prawdopodobnie do końca lutego. Metody, które będzie można zastosować, to strasznie zwierząt za pomocą urządzeń hukowych i wystrzeliwania gumowych kul. 

Zdjęcie jest screenem pochodzącym ze strony bialystok.tvp.pl, gdzie możecie zobaczyć całe nagranie dotyczące wilków w Białowieży.

Te czynności mogą podjąć jedynie specjalnie wytypowani specjaliści z odpowiednimi uprawnieniami. Za zabicie wilka, który znajduje się pod ścisłą ochroną, grozi nawet do pięciu lat więzienia. W urzędzie gminy powinno się zgłaszać wszelkie sytuacje, w których wilk znalazł się naszej posesji lub na ulicy.

Nie powinno się jednak przed nim uciekać! Należy zachowywać się pewnie, a gdy poczujemy się zagrożeni - unieść wysoko obydwie ręce i krzyknąć, co powinno odstraszyć drapieżnika.

Źródło: bialystok.tvp.pl

Zdjęcie tytułowe jest screenem pochodzącym ze strony bialystok.tvp.pl, gdzie możecie zobaczyć całe nagranie dotyczące wilków w Białowieży.

Podobne artykuły

pająki

Aktualności

Tysiące pająków w Australii ucieka przed powodzią. Obsiadają ogrodzenia i nacierają na ogrody

Czytaj więcej >
dziecko

Aktualności

Dziecko połknęło baterię od pilota w domu. Skutki były tragiczne

Czytaj więcej >
Napad na babcie w mieszkaniu oszustwo

Aktualności

Podszywali się pod służby i okradli mieszkanie

Czytaj więcej >
dzik

Aktualności

Dzik utknął w ogrodowym basenie. Załamał się pod nim lód

Czytaj więcej >
igloo

Aktualności

Domowe igloo zawaliło się na ojca i syna. Tragiczny finał

Czytaj więcej >
kuchenka

Aktualności

Kobieta znalazła na kuchence siedlisko pająków

Czytaj więcej >