Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Włóż kilka zapałek na 2 dni do doniczki. Kwiaty Ci podziękują
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 20.05.2023 08:03

Włóż kilka zapałek na 2 dni do doniczki. Kwiaty Ci podziękują

Zapałki w doniczce
Screen z filmu pochodzi z kanału Zdrowie 247 na YouTube

Zauważyłaś, że liście kwiatów doniczkowych zaczęły żółknąć, brązowieć lub pojawiły się na nich przebarwienia, nalot lub ciemne plamy? Oznacza to, że Twoją roślinę zaatakował grzyb. Zanim jednak sięgniesz po chemiczne środki, wypróbuj patent z zapałkami i inne, domowe sposoby. Są jeszcze skuteczniejsze.

Dlaczego grzyb atakuje rośliny doniczkowe?

Choroba grzybicza na kwiatach w doniczkach rozwija się z kilku powodów: przelanie, zbyt duża wilgotność powietrza i małe nasłonecznienie. To warunki idealne do rozwoju pasożyta. Aby grzyb nie pojawiał się na roślinach, zadbaj o prawidłowy drenaż w doniczce. 

Uważaj także z ilością wody, a kwiatka postaw w miejscu nasłonecznionym, w którym światło będzie rozproszone. Jeśli jednak roślinę już zaatakował grzyb, musisz działać od razu, żeby nie zniszczył całej sadzonki. Wykorzystaj patent z zapałkami w doniczce.

To stary i sprawdzony sposób na pleśń i choroby grzybicze kwiatów. Z pasożytami doskonale poradzisz sobie również przy pomocy cynamonu i czosnku. Chemiczne środki na grzyby mogą wywołać silną reakcję alergiczną. Lepiej ich unikać.

Gdy porzeczka zakwitnie, nakarm każdy krzak 3 łyżeczkami. Owoce zaskoczą Cię wielkością Test na obecność kleszczy w ogrodzie. Rezultaty są natychmiastowe

Domowy sposób na choroby grzybicze kwiatów doniczkowych

Jeśli podejrzewasz, że kwiatka zaatakował grzyb, zacznij działać od razu. W ziemię wbij kilka zapałek, koniecznie siarką do dołu. Po dwóch dniach zauważysz ogromną różnicę. Dlaczego sposób z zapałkami jest tak skuteczny?

Wszystko dzięki siarce, która znajduje się na drewnianych patyczkach. Pierwiastek ten jest silnie toksyczny dla grzybów i pleśni i bardzo szybko je niszczy. Domowe sposoby są o wiele lepsze od gotowych detergentów.

kwiaty doniczkowe.jpg
canva/Marina Gorevaya

Jak jeszcze pozbyć się grzybów i pleśni?

Są jeszcze dwa produkty, których grzyby nienawidzą, a które z pewnością masz w domu. Mowa o cynamonie mielonym i  czosnku. Działają lepiej niż sklepowe specyfiki, za które zapłacisz fortunę. Cynamon rozsyp równomiernie po ziemi i wymieszaj patyczkiem. Następnie podlej roślinę.

Możesz przygotować także oprysk z czosnku. W tym celu przeciśnij przez praskę 7 ząbków i zalej 1 l zimnej wody. Wymieszaj i odstaw na 15 minut. Następnie przelej do pojemnika z atomizerem i spryskaj roślinę po liściach i glebie.