Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Wrzuć w rajstopę i powieś w domu. Irytujący problem zniknie i nie wróci
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 15.09.2023 14:43

Wrzuć w rajstopę i powieś w domu. Irytujący problem zniknie i nie wróci

Jak przechowywać cebulę?
Shutterstock/ Akifyev Daniil

Zawsze warto mieć w domu większy zapas cebuli. Nawet jeśli nie lubimy jeść jej na surowo, sięgamy po nią przy przyrządzaniu wielu potraw. Obieranie i krojenie cebuli nie należy do najprzyjemniejszych czynności w kuchni, jednak jej walory smakowe są nieocenione.

Jak prawidłowo przechowywać cebulę, aby przedłużyć jej świeżość i zapobiec zepsuciu? Wystarczy znać zaskakujący, ale bardzo prosty sposób, z którego korzystały już nasze babcie.

Gdzie najlepiej przechowywać cebulę?

Wielu warzyw i owoców nie powinniśmy przechowywać w lodówce. Niska temperatura może i przedłuży ich świeżość, ale mogą w niej stracić swoje cenne wartości odżywcze. Produkty spożywcze nie lubią też zwykle wilgoci, ciepła czy nadmiaru słońca.  

Także w przypadku cebuli ważne jest, aby, chcąc mieć jej większy zapas w domu, prawidłowo ją przechowywać. Jeśli cebulę zostawimy w nieodpowiednich warunkach, zamiast cieszyć się zapasem, wyrzucimy ją do kosza.

Cebula podobnie jak ziemniaki powinna być przechowywana w ciemnym i chłodnym miejscu. Jeśli mamy piwnicę możemy z powodzeniem schować tam worek cebuli. Jeśli chcemy mieć zawsze pod ręką kilka sztuk cebuli, skorzystajmy z ciekawego pomysłu na jej przechowywanie.

zewko (2).jpg
Canva/rotozld, pixabay

Cebulę możemy przechowywać w... rajstopach

Do przechowywania cebuli możemy wykorzystać pończochy lub cienkie rajstopy. Będą one idealnie izolować światło i wilgoć. To stary sposób, z którego korzystały już nasze babcie. 

Jedną sztukę cebuli umieszczamy wewnątrz pończochy i wiążemy supeł. Kolejną wkładamy do środka i znów zawiązujemy węzełek. Możemy wykorzystać całą długość pończochy. W ten sposób zrobiony sznur z cebuli wieszamy w kuchni w słabo nasłonecznionym miejscu.

Tak przechowywać można też inne warzywa

Jeśli chcemy przedłużyć świeżość innych warzyw czy owoców warto poznać podobnie sprytne rozwiązania. Do pończochy można też schować czosnek. Tak samo wykonany jak w przypadku cebuli sznur z czosnkiem wieszamy w dogodnym miejscu. Jego przydatność do spożycia znacząco się wydłuży.

Aby zapobiec wysuszaniu i więdnięciu sałaty, należy ją umyć i poszarpać listki na mniejsze kawałki. Następnie umieścić je w szklanej misce, przykryć papierowym ręcznikiem i folią spożywczą.

Ziemniaki dobrze jest włożyć do papierowej torby, ale wcześniej zróbmy w niej małe dziurki. To zapobiegnie rozrastaniu się ziemniaków podczas przechowywania.

Nie tylko rybiki lubią wilgoć. Tych robaków nie chcesz mieć w swoim domu.

zewko (3).jpg
Canva/phodopus