Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Wsypuję kilka łyżek do komory na proszek. Zapach stęchlizny na ubraniach już mnie nie męczy
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 19.11.2023 00:20

Wsypuję kilka łyżek do komory na proszek. Zapach stęchlizny na ubraniach już mnie nie męczy

zapach stęchlizny po praniu
Canva / Filip Viranowski, Getty Images

Przyjemny zapach prania chcielibyśmy zachować jak najdłużej. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Często na naszych ubraniach pojawia się nieprzyjemna woń stęchlizny. Skąd ona się bierze i jak się jej pozbyć?

Zapach stęchlizny jest uciążliwy, ale też niebezpieczny. Zwykle oznacza, że na naszych ubraniach zaczynają gromadzić się drobnoustroje. Jak możemy temu zapobiec?

Dlaczego pranie pachnie stęchlizną?

Zapach stęchlizny to spory problem. Często nie wiem, jak możemy pozbyć się tej nieprzyjemnej woni. Nie każdy wie, że jest to sygnał, iż na praniu pojawiły się bakterie. Kiedy najczęściej pojawia się ten charakterystyczny zapach?

Zwykle z zapachem stęchlizny mamy do czynienia, kiedy po dłuższym czasie wyjmujemy z szafy długo nienoszone ubrania. Teraz kiedy sięgamy po zimowe swetry, często mamy z tym problem.

Czasem stęchlizna atakuje przesiąknięte potem ubrania lub te, które trafiły do szafy lekko wilgotne. Jak właściwe pozbyć się nieprzyjemnej woni stęchlizny? Mam na to sprawdzony sposób.

zapach stęchlizny po praniu
Canva / abbesses, Getty Images Signature

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny?

Najprostszym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny z ubrań jest ich ponowne wypranie. Jednak czasem chcemy natychmiastowego efektu lub nie mamy akurat miejsca na suszarce. Co w takiej sytuacji?

Prostym sposobem na nieprzyjemną woń stęchlizny jest skorzystanie z mrozu. Zapachu pozbędziemy się, kiedy włożymy daną rzecz na kilka godzin do zamrażarki. Nieprzyjemna woń zniknie.

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wsypanie kilku łyżek stołowych zwykłej sody oczyszczonej do komory na proszek do prania, wraz z samym detergentem. Soda wyciągnie przykry zapach, a dodatkowo odkazi tkaninę. Poza tym możemy spróbować jeszcze jednej rzeczy.

Szybki sposób na pozbycie się zapachu stęchlizny z ubrań

Innym sposobem, który działa równie skutecznie, jest wykorzystanie pary. Będziemy do tego potrzebować parownicy lub żelazka z parą. Ciepłe powietrze nie tylko pomoże nam pozbyć się zagnieceń. Dzięki parze uporamy się raz-dwa z zapachem stęchlizny.

Jeśli zapach stęchlizny pojawia się na naszych ubraniach, warto pomyśleć, o zrobieniu przestrzeni w szafie. Brak przepływu powietrza może prowadzić do powstawania nieprzyjemnego aromatu.

zapach stęchlizny po praniu
Canva / pixelshot

Zobacz też: