Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Wujek ma ogród pełen grzybów. Zdradził mi, jak je uprawia
Kamil Świętek
Kamil Świętek 06.09.2023 11:07

Wujek ma ogród pełen grzybów. Zdradził mi, jak je uprawia

Jak uprawiać grzyby leśne
Materiał YouTube na kanale North Spore

Grzybobranie to dla niektórych forma rozrywki, dla innych pasja, a dla jeszcze innych sposób na pozyskanie smakowitych produktów. Do tych ostatnich zalicza się mój wujek, który ma ogród pełen grzybów. Jak to możliwe?

Okazuje się, że niektóre odmiany leśnych grzybów można uprawiać we własnym ogrodzie. Wymaga to oczywiście odpowiedniego przygotowania stanowiska pod uprawę, aczkolwiek czego się nie robi dla własnych grzybów? Zobaczcie sposób mojego wujka na to, jak uprawiać grzyby leśne.

Jak uprawiać grzyby leśne w ogrodzie?

Z czym kojarzą Wam się grzyby leśne? Z lasem, polanami, wilgotnymi, zacienionymi miejscami? Na pewno ostatnie, o czym pomyślicie to ogród. Tymczasem mój wujek udowodnił, że można uprawiać grzyby w ogrodzie.

Jak uprawiać grzyby leśne? Jak on to zrobił? Długo pozostawało to jego tajemnicą, ale w końcu podzielił się on swoją metodą. Powiedział, że odpowiednio przygotowując stanowisko, można uprawiać w ogrodzie borowiki, podgrzybki, czy rydze.

Jak uprawiać grzyby leśne w ogrodzie? Wymaga to upodobnienia fragmentu działki do lasu. Im bardziej wiarygodnie to zrobimy oraz im więcej grzybni wytworzymy, tym bardziej owocne będą nasze uprawy.

Jak uprawiać grzyby leśne w ogrodzie.jpg
Canva/jarmoluk, pixabay

Jak uprawiać grzyby leśne? Poznajcie patent mojego wujka

Mój wujek twierdzi, że najprościej jest uprawiać grzyby na fragmencie działki leśnej. Jeśli jednak nie mamy do niej dostępu, można posadzić w ogrodzie krzewy i drzewa iglaste oraz rośliny, które będą sprzyjały rozrastaniu się grzybni.

Następnie można przystąpić do zaszczepienia grzybni. Odpowiednie środowisko pod uprawę grzybów jest niezwykle ważne. Należy stworzyć symbiozę pomiędzy drzewami i krzewami a grzybami. Zjawisko to nosi nazwą mikoryzy.

Przykładowo koźlaki rosną zwykle w pobliżu osik, czy brzóz. Borowiki rosną w sąsiedztwie dębów i świerków. Podgrzybki preferują towarzystwo sosny. Najtrudniejsze jest zaszczepienie grzybni, aczkolwiek i na to mój wujek znalazł sposób.

Jak zaszczepić grzybnię pod uprawę grzybów leśnych?

Na rynku możemy znaleźć wiele różnorodnych rodzajów grzybni. Producenci często oferują żywą grzybnię mikoryzową zarówno do drzew liściastych, jak i iglastych. Grzybnia ta to nic innego jak specjalnie przygotowane szczepionki grzybów, przeznaczone do natychmiastowego zasiedlenia ziemi.

Jeśli jednak chcecie uprawiać konkretny rodzaj grzybów, możecie pokusić się o kupno sproszkowane grzybni określonego gatunku grzyba. Niezależnie od wyboru grzybni, należy ją aplikować od połowy kwietnia do października w wybranym przez nas miejscu.

Warto aplikować ją na ziemię ogrodniczą z dużą ilością torfu. Zaszczepienie grzybni wymaga stworzenia dołków o głębokości 15 cm i średnicy 30-40 cm nie dalej niż 2 metry od drzewa. Następnie w otwory wsypujemy 1/3 opakowania grzybni i zasypujemy ją ziemią. Całość mocno ubijamy i przykrywamy warstwą liści i igieł.

Jak uprawiać grzyby leśne na działce.jpg
Canva/Jan Venter, Pexels

Jak pobudzić grzybnię do wzrostu?

Skoro wiecie już jak uprawiać grzyby leśne w ogrodzie, poznajcie sposób mojego wujka na poburzenie jej do wzrostu. Wystarczy podlać ją roztworem cukru i wody, gdzie na 10 litrów wody przypada 10 gramów cukru.

Pamiętajcie również, że grzybnia wymaga regularnego podlewania. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji w ciągu jednego roku możecie zebrać od kilku do kilkunastu grzybów z Waszej uprawy. Czy warto spróbować? Zdaniem mojego wujka, zdecydowanie tak.