Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Wydaj 2 zł i wyczyść szybę piekarnika. Spieczony brud odejdzie w zapomnienie
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 25.03.2023 15:58

Wydaj 2 zł i wyczyść szybę piekarnika. Spieczony brud odejdzie w zapomnienie

Mycie drzwiczek piekarnika
canva/creacart

Istnieje kilka skutecznych domowych sposobów na to, jak wyczyścić piekarnik z powstałych zabrudzeń. Sposoby, o których napisaliśmy poniżej, pomogą bez zbyt sporego wysiłku pozbyć się brudu, ale również dadzą możliwość zaoszczędzenia pieniędzy.

Woda oraz soda oczyszczona

Chcąc przygotować domowy środek do czyszczenia piekarnika, potrzebujemy wody oraz sody oczyszczonej. Potrzebujemy pół szklanki środka oraz drobiny płynu i dokładnie mieszamy, aż wszystko się ze sobą ładnie połączy. Całość powinna zacząć przypominać gęstą papkę, którą nakładamy na szybę drzwiczek od piekarnika. Najlepiej zrobić to z pomocą szmatki z mikrofibry, lub miękkiej gąbki, aby uniknąć porysowania szklanej powierzchni. Tak nałożoną mieszankę, zostawiamy na około dwadzieścia pięć minut.  Po tym czasie opłukujemy całość letnią wodą. Jeśli plamy nadal się ostały, warto powtórzyć czynność.

Mycie ubrudzonych drzwiczek kuchennych.png
canva/Alexan2008
Wielki konkurent Pepco wchodzi z impetem do Polski. Polacy będą wniebowzięci

Kostki do zmywarki jako dobry środek do czyszczenia piekarnika

Jeśli nie mamy pod ręką sody oczyszczonej, a mamy tabletki do zmywarki, możemy je wykorzystać do czyszczenia. 

Na samym początku rozgrzej piekarnik do 100 stopni Celsjusza. Wybieramy naczynie żaroodporne, do którego wkładamy jedną lub dwie kostki do zmywarki i zalewamy gorącą wodą. Najlepiej tak, aby sięgała do połowy kostki. Dla wzmocnienia efektu możesz dodać soku z cytryny. Następnie, naczynie żaroodporne wkładamy do nagrzanego piekarnika na dwie godziny. Po tym czasie moczymy miękką ściereczkę w wodzie i myjemy szklane powierzchnie oraz drzwiczki.

Jak wyczyścić mocno zabrudzony piekarnik?

Jeśli nasz piekarnik jest dość mocno zabrudzony, możemy wykorzystać parafinę. Wystarczy jedna łyżeczka zmieszana z dwoma łyżeczkami soli. Po umyciu urządzenia taką mieszanką trzeba pamiętać o należytym wymyciu go z pomocą wody.

Mycie drzwiczek piekarnika z brudu.png
canva/bukharova