Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Wyłącz je przed wyjazdem. Te urządzenia pożerają energię
Kamil Świętek
Kamil Świętek 02.07.2024 12:13

Wyłącz je przed wyjazdem. Te urządzenia pożerają energię

Gniazdko
Fot. Canva/pixelshot

Już niedługo wielu z nas wyjedzie na wymarzone wakacje, ciesząc się błogością wypoczynku. Świetnie, w końcu czekaliśmy na upragniony urlop cały rok.

Zanim jednak oddacie się radosnemu lenistwu, wyłączcie te urządzenia przed wyjazdem. Niewielu z nas wie, jakie urządzenia pożerające prąd zużywają najwięcej energii. To przez nie nasze rachunki są tak wysokie.

Czy wiesz za co płacisz?

W dobie rosnących cen mediów poszukujemy oszczędności gdzie tylko można. Niestety, badanie przeprowadzone przez IBRIS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej z 2022 roku wykazało, że Polacy nie mają świadomości, które urządzenia pożerające prąd w domu zużywają go najwięcej.

Wspomniane badanie wykazało, że aż 47% respondentów za urządzenia pożerające prąd uważa klimatyzację, 27% kuchenkę indukcyjną, a 26% piekarnik.

Jak na ironię, ranking Enerad.pl wykazał, że jedynie 27% respondentów z badania IBRIS podało poprawną odpowiedź. Pozostała część ankietowanych niestety mocno myliła się z rzeczywistością.

Urządzenia pożerające prąd 2.jpg
Fot. Canva/pixelshot

Za te urządzenia pożerające prąd płacisz najwięcej

Enerad.pl wykazał na przykładzie szacowanych kosztów w 4-osobowym gospodarstwie domowym, że wspomniana kuchenka elektryczna może pożerać nawet 1480 kWh/rok, co daje nam wartość 888 zł rocznie.

Indukcja ma się tylko nieco lepiej, zużywając 1168 kWh/rok, co daje nam kwotę 700,80 zł rocznie. Demonizowana klimatyzacja w ogóle nie została uwzględniona w 10 urządzeniach pożerających prąd w największej ilości, jednakże dla przykładu czajnik zużywa jedynie 292 kWh/rok, a zmywarka 262 kWh/rok, co daje nam odpowiednio 175,20 zł rocznie i 157,20 zł rocznie.

Jedź na wakacje i zapomnij o kosztach

Czy w takim razie możemy w jakiś sposób ograniczyć wydatki podczas urlopu? Oczywiście, że tak. Zaleca się niepozostawianie pełnej lodówki jedzenia przed wyjazdem, a tym bardziej niewkładanie do niej ciepłych posiłków.

Jeśli macie oświetlenie ogrodu zawsze świecące się o tej samej porze (np. po zmroku), na czas wyjazdu warto go odłączyć. Wyłączcie również wszelkie urządzenia typu telewizory, które nawet pozornie wyłączone wchodzą w tryb czuwania. Podczas wyjazdu i tak urządzenia pożerające prąd w waszym domu będą nieaktywne.

Warto również zastanowić się nad odłączeniem od prądu bojlerów, które grzałyby wodę pod naszą nieobecność. Szaleństwo? Zastanówcie się, po co podczas waszego 2-tygodniowego urlopu macie płacić za energię, z której pozornie nie korzystaliście? Wasz portfel wam za to podziękuje.

Urządzenia pożerające prąd 3.jpg
Fot. Canva/rattanakun

ZOBACZ TAKŻE: