Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Nowe ceny za prąd i gaz. Jest potwierdzenie urzędu
Paulina Korzec
Paulina Korzec 25.06.2024 13:41

Nowe ceny za prąd i gaz. Jest potwierdzenie urzędu

Kuchenka gazowa
Fot. Canva Pro/Baris Kaykusuz

Jest oficjalne potwierdzenie zmiany taryf dotyczących cen prądu i gazu. Zobowiązane do tego podmioty złożyły wymagane wnioski do Urzędu Regulacji Energetyki. Co to oznacza dla odbiorców?

Podwyżki cen za energię są nieuniknione. Ma to związek z odmrożeniem cen gazu, do czego dojdzie już 1 lipca 2024 r. Zdrożeje również prąd. Pomoc w obliczu tej sytuacji ma zapewnić bon energetyczny.

Nowe taryfy i wyższe ceny za energię

20 czerwca minął czas składania do URE wniosków dotyczących zmiany taryf cenowych sprzedaży prądu i gazu przez operatorów. Do zobowiązanych sprzedawców energii elektrycznej i gazu należą m.in. Tauron Sprzedaż, PGE Obrót oraz Energa Obrót.

Obowiązek złożenia tych wniosków przez sprzedawców do 20 czerwca wynikał z nowej ustawy o bonie energetycznym, który zakłada ustalenie wysokości ceny maksymalnej za prąd wynoszącej 500 zł/MWh w przypadku gospodarstw domowych oraz 693 zł/MWh w przypadku innych podmiotów, w tym małych i średnich przedsiębiorstw. Cena ta miałaby obowiązywać od lipca do grudnia bieżącego roku.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że przyznanie bonu energetycznego będzie zależne od uzyskiwanych w danym gospodarstwie dochodów. Na to wsparcie będą mogły liczyć osoby osiągające niższe dochody.

Pieniądze
Fot. Canva/Proxima Studio

Zmiany w taryfach za prąd i gaz

W chwili obecnej wysokość taryf plasuje się na poziomie 739 zł za MWh. Ceny są jednak zamrożone i faktycznie wynoszą 412 zł/MWh. W związku z nową ustawą poziom ten zostanie podniesiony do wspomnianych wcześniej 500 zł/MWh.

Średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh. - czytamy w portalu money.pl.

Szacuje się, że od 1 lipca za energię elektryczną zapłacimy miesięcznie o ok. 30 zł więcej, przy czym podwyżka ta obejmuje cenę energii i dodatkowe opłaty dystrybucyjne. Obliczenia te dotyczą tych gospodarstw domowych, w których zużycie energii elektrycznej w skali roku nie będzie przekraczało 2 MWh.

Zdrożeje prąd i gaz

Czekają nas jednak nie tylko podwyżki cen za energię elektryczną, ale także wzrost wysokości rachunków za gaz. Zamrożone do tej pory ceny gazu, które dla gospodarstw domowych wynoszą 200,17 zł/MWh, od 1 lipca zostaną odmrożone.

Zamiast zamrożonych cen, nowa ustawa wprowadzi cenę maksymalną, która nie będzie mogła być wyższa od wysokości taryfy, jaką ustali PGNiG Obrót Detaliczny, czyli największy obecnie sprzedawca detaliczny. 

Nowe taryfy uwzględnione we wnioskach złożonych przez zobowiązanych sprzedawców energii elektrycznej i gazu mają zostać zatwierdzone przed 1 lipca 2024 r.

Kalkulator
Fot. Canva/Proxima Studio

Zobacz także: