Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Kaloryfery zastępują klimatyzację. Coraz więcej ludzi tak robi
Kamil Świętek
Kamil Świętek 29.06.2024 16:58

Kaloryfery zastępują klimatyzację. Coraz więcej ludzi tak robi

Kaloryfer
Fot. Canva/aliaksandrbarysenka

Lato w pełni. Skwar wprost leje się z nieba. Może to dobry pomysł, aby włączyć kaloryfer? Zanim posądzicie nas o szarlataństwo, przeczytajcie do końca. Nowy trend znajduje coraz większą popularność.

Nieco modernizując kaloryfery, te mogą stać się genialnym klimatyzatorem, które w mig ochłodzą wasze mieszkania w upalny dzień. Zainteresowani? Co powiecie na to, że możecie na tym zabiegu nawet nieco zaoszczędzić?

Poznaj potęgę trój generacji

Czym jest trój generacja? Jest to ekologiczne rozwiązanie, które stało się nowym trendem wypierającym klasyczne klimatyzatory. Wykorzystuje on naturalne działanie kaloryferów, tworząc z nich system chłodzenia.

Zauważacie, że zwykle do kaloryferów dociera woda ogrzana do odpowiedniej temperatury. Chłodna woda z kolei spływa ponownie do miejsca, w którym jest ogrzewana.

Przy użyciu specjalnej chłodnicy absorpcyjnej można wykorzystać ten mechanizm do chłodzenia mieszkania. Wspomniany agregat napędzany ciepłą wodą będzie zamieniał ją na chłód i rozprowadzał lodowatą wodę po rurach ciepłowniczych, chłodząc wnętrza budynku.

Kaloryfer 2.jpg
Fot. Canva/Sorapong's Images

Ile kosztuje nowoczesny luksus?

Technologia trój generacji nie jest tak droga, jak mogłaby się wydawać. Pozwala ona ograniczyć straty energii pochodzenia węglowego, czy gazowego z 60% (w starych instalacjach) nawet do 4% (wedle wyliczeń Busines Insider).

Co prawda wysokojakościowy agregat może kosztować tyle, co wysokiej klasy klimatyzator, ale będzie on chłodził cały nasz dom, zamiast jedynie jednego mieszkania. Dzięki temu inwestycja ta jest kilkukrotnie tańsza mimo swojej wysokiej ceny.

Czy inwestycja w agregat chłodzący ma sens?

Eksperci zauważają, że agregaty używane do chłodzenia pomieszczeń wykorzystują tradycyjny system grzewczy w sposób odwrotny. Ich zastosowanie nie wymaga znaczących przeróbek w instalacji. Ponadto zużywają one znacznie mniej energii niż tradycyjne klimatyzatory.

Warto zaznaczyć, że system trój generacji wyróżnia się znaczną oszczędnością paliwa grzewczego, dzięki czemu rozwiązanie to jest przyjazne dla środowiska.

Co ciekawe, PGE jako pierwsza firma w Polsce podjęła się inicjatywy popularyzacji tzw. „chłodu użytkowego”. Kto wie, może za kilka lat chłodzenie kaloryferami stanie się standardem? Co o tym sądzicie?

Kaloryfer 3.jpg
Fot. Canva/morisfoto, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: