Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Wymień albo płać. Właściciele kominków słono się wykosztują
Adam Moskal
Adam Moskal 17.09.2024 17:57

Wymień albo płać. Właściciele kominków słono się wykosztują

Kominek na drewno
Fot. Canva/Getty Images Signature

Nowe regulacje Unii Europejskiej wprowadzają ważne zmiany dla posiadaczy kominków domowych. Jeśli zastanawiasz się, jakie przepisy dotyczące kominków obowiązują, czy musisz wymienić swój obecny kominek, a może podjąć inne działania, ten artykuł odpowie na te pytania. Niżej przybliżam najnowsze wymagania unijne, które warto znać, aby uniknąć kar finansowych.

Nowe przepisy unijne – o co w nich chodzi?

Unijna dyrektywa Ecodesign wprowadzona, by ograniczyć emisję zanieczyszczeń powietrza, obejmuje nie tylko piece grzewcze, ale również kominki domowe. Nowe przepisy to odpowiedź na problem smogu, które mają na celu zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, takich jak pyły zawieszone (PM) i tlenki azotu (NOx).

Na terenie Unii Europejskiej obowiązuje zakaz sprzedaży nowych kominków i pieców grzewczych, które nie spełniają norm emisji i efektywności energetycznej. W praktyce oznacza to, że wszystkie nowe urządzenia muszą spełniać rygorystyczne normy, a starsze modele mogą wymagać wymiany lub modernizacji.

Kominek na drewno
Fot. Canva/Kominek na drewno
Nie ignoruj tego zapachu w domu. Oznacza obecność pluskiew

Kogo dotyczą nowe regulacje?

Nowe przepisy dotyczą wszystkich posiadaczy kominków w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Właściciele starszych kominków, które nie spełniają norm Ecodesign, mogą być zobowiązani do ich wymiany lub modernizacji, aby dostosować się do wymogów. W Polsce, w ramach uchwał antysmogowych, niektóre regiony już wprowadziły lokalne regulacje wymagające wymiany starych kominków na nowe.

Ze szczególnie surowymi regulacjami najczęściej można spotkać się w miastach o dużej liczbie mieszkańców. To logiczne, ponieważ wysoka gęstość zaludnienia sprzyja pojawianiu się smogu.

Co grozi za niespełnienie wymogów?

Niespełnienie wymogów unijnych może skutkować wysokimi karami finansowymi, w tym mandatami lub grzywnami. Te mogą wynosić od 500 zł do nawet 5 tysięcy zł.

Właściciele kominków mogą być zobowiązani do wymiany urządzenia na nowe lub zastosowania filtrów redukujących emisję. Kontrole są coraz bardziej rygorystyczne, a za poważne naruszenia przewidziane są surowe kary. Dostosowanie się do nowych przepisów to inwestycja w zdrowie, komfort i środowisko, która może przynieść korzyści zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne.

Kominek na drewno
Fot. Canva/Kominek na drewno
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10