DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zawiera potas, fosfor i wapń. Rozsyp go teraz w ogrodzie, a ogórki i inne warzywa obrodzą jak nigdy
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 24.09.2023 13:40

Zawiera potas, fosfor i wapń. Rozsyp go teraz w ogrodzie, a ogórki i inne warzywa obrodzą jak nigdy

jesienny nawóz
Shutterstock/Sunny_Smile, Canva/maxol7

Nawożenie roślin i warzyw to szczególnie ważny zabieg w pielęgnacji ogrodu. Nawóz dostarcza roślinom ważne składniki odżywcze, jak mikroelementy, które pobudzają wzrost czy kwitnienie. Do nawożenia roślin stosujemy różne rodzaje nawozów, kupujemy gotowe w sklepach lub staramy się wykonać je sami. 

Dobrą praktyką w samodzielnym przygotowaniu nawozu jest wykorzystanie odpadów, z którymi nie wiemy, co zrobić. O tej porze roku łatwo możemy otrzymać jesienny nawóz z odpadów, który doskonale wpłynie na nasze warzywa. Wystarczy, że lubimy palić ognisko lub mamy kominek.

Zamiast wyrzucać, zrobimy z tego jesienny nawóz

Jesień to czas, kiedy lubimy palić ogniska, piec ziemniaki, coraz chętniej rozpalamy w kominkach. Warto wiedzieć, że popiół drzewny, który powstaje w wyniku wykonywania tych czynności może nam się przydać.

Popiół drzewny możemy z powodzeniem wykorzystać w ogrodzie jako jesienny nawóz. Ma on wiele cennych składników, które mogą pomóc w uprawie roślin ozdobnych i warzyw, np. ogórków.

Popiół drzewny zawiera sporo wapnia, można stosować go więc do odkwaszania gleby. Zawiera też fosfor i potas. Popiół drzewny nie zawiera azotu. Ostatecznie skład naszego jesiennego nawozu z popiołu drzewnego zależy od tego, jakie drzewo spalamy.

rzyd (4).jpg
Canva/Alexander

Rozcieńcz popiół z wodą i podlej ogród

Popiół drzewny możemy z powodzeniem stosować w sadzie i ogrodzie warzywnym. Najlepiej sprawdza się właśnie jesienią. Jeśli nasze ogórki odżywimy popiołem drzewnym możemy spodziewać się obfitych zbiorów.

Jak wykonać nawóz z popiołu drzewnego? Szklankę popiołu rozpuszczamy w 10 litrach wody i odstawiamy na dobę. Po tym czasie podlewamy ogórki w ilości 0,5 litra nawozu na 1 roślinę. Popiół drzewny pomoże też uchronić inne warzywa przed chorobami, np. zgnilizną w pomidorach, paprykach czy chorobami jabłek.

Popiół drzewny jako nawóz tylko z czystego drewna

Przy stosowaniu w ogrodzie popiołu drzewnego pamiętajmy, żeby drewno, które spalaliśmy było naturalne i czyste. Nigdy nie powinniśmy w ognisku czy kominku spalać drewna lakierowanego lub zanieczyszczonego. 

Będzie to szkodliwe dla otoczenia. Podobnie popiół drzewny nadaje się na nawóz tylko jeśli użyte drewno było naturalne. Ciekawostką jest fakt, że zawartość i ilość cennych składników w popiele drzewnym zależy od rodzaju drewna. Popiół drzewny powstający w wyniku spalania sosny ma sporo wapnia, a popiół ze spalonego świerku bogaty jest w potas.

rzyd (2).jpg
Canva/dabjola, Getty Images

Zobacz także: