Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Wymieszaj z drożdżami i podlej ogórki. Obfite zbiory gwarantowane
Paulina Korzec
Paulina Korzec 08.06.2024 06:56

Wymieszaj z drożdżami i podlej ogórki. Obfite zbiory gwarantowane

Ogórki
Fot. Shutter/Tatevosian Yana

Aby uzyskać obfite zbiory ogórków, nie potrzeba żadnej chemii. Wystarczą sprawdzone, domowe sposoby, woda i nawóz, który przygotujemy z produktów dostępnych od ręki.

Stosowanie drożdży jako odżywki stymulującej wzrost ogórków i innych warzyw nie jest już tajemnicą. Ogrodnicy wykorzystują tę metodę od lat, ale nie każdy wie, co dodać do drożdży, by ten domowy nawóz był jeszcze bardziej skuteczny.

Drożdże na ogórki? To działa

Drożdże to stary i sprawdzony sposób na lepsze plonowanie ogórków. Wystarczy 1,50 zł, by rośliny pięknie się rozrosły i wydały dorodne owoce. Na czym dokładnie polega działanie tych niezwykłych grzybów, które na co dzień wykorzystujemy w kuchni?

Drożdże zawierają cenne dla roślin składniki, takie jak potas, fosfor, cynk, magnez czy witaminy z grupy B. Dzięki tym składnikom pokarmowym rośliny obficie kwitną i owocują, dając większe plony. To jednak nie wszystko.

Taka domowa odżywka wzmacnia system korzeniowy roślin, a same drożdże wypierają drobnoustroje chorobotwórcze, przeciwdziałając rozwojowi chorób grzybowych.

Ogórki
Fot. Canva/Markit

Przepis na nawóz z drożdży do ogórków

Podstawową odżywkę drożdżową do ogórków przygotujemy bardzo prosto: opakowanie świeżych drożdży piekarskich rozpuszczamy w dwóch litrach ciepłej wody z dodatkiem 40 g cukru. Cukier zasili drożdże i dodatkowo odżywi rośliny. Ogórki podlewamy miksturą po rozcieńczeniu w stosunku 1 do 5.

Alternatywą dla świeżych drożdży może być pieczywo. Kawałki czerstwego chleba zalewamy wodą i dodajemy odrobinę obornika. Mieszamy i odstawiamy na 7 dni, następnie rozcieńczamy z wodą i podlewamy ogórki..

Dodaj to do nawozu z drożdży

Podstawowy przepis na nawóz z drożdży do ogórków warto lekko zmodyfikować, by wzmocnić działanie odżywki. Jak to zrobić? Wystarczy, że do mikstury dodam trochę… skorupek od jajek.

Skorupki jaj są bogate w wapń, na którego zawartość w podłożu ogórki mają duże zapotrzebowanie. Wystarczy zebrać skorupki z 5-6 jajek, zmiażdżyć je, zalać wrzątkiem i odstawić. Po tygodniu mieszamy pół litra wody spod skorupek i pół litra wody drożdżowej, którą możemy zastąpić podstawowym nawozem z drożdży.

Gotową miksturę rozcieńcz z wodą deszczową w proporcji 1 do 5 i podlewaj ogórki co 7 dni. To sposób doświadczonych ogrodników na pomnożenie zbiorów. Ogórków będzie mnóstwo.

Drożdże
Fot. Canva/chameleonseye

Zobacz także: