Wypatruj 1 znaku na sadzonkach pomidora. Wtedy są gotowe do pikowania
Kiedy pikować pomidory? Takie pytanie zadaje sobie wielu początkujących ogrodników. Dlatego warto sięgnąć po kalendarz ogrodnika, który zna odpowiedź na nurtujące zapytanie. A my postaramy się, jak najlepiej przybliżyć temat pikowania pomidorów rosnących nie tylko w naszym ogródku, ale również parapetach okiennych.
Kiedy należy pikować pomidory?
Pomidory można pikować kiedy pojawiają się pierwsze listki właściwie. Z reguły można dojrzeć aż cztery. Takie siewki są gotowe do przesadzenia ze swojego aktualnego miejsca, czy to doniczek, czy specjalnie przygotowanych domowych szklarni.
Warto mieć na uwadze to, że każda roślinka powinna zostać przesadzona oddzielnie, do odpowiedniego i przygotowanego wcześniej podłoża. Trzeba jednak uważać, żeby tej czynności nie zrobić ani za wcześnie, ani za późno. Dlatego pomijamy te maluchy, u których listków jeszcze nie zaobserwowaliśmy. Potrzebują one nieco więcej czasu, aby podrosnąć.
Kulka z folii aluminiowej w pralce działa cuda. Efekt wychodzi poza skalęNa co, zwrócić podczas pikowania pomidorów?
Przede wszystkim na sam proces pikowania. Z takimi małymi sadzonkami należy obchodzić się delikatnie i wykorzystać do pomocy patyczek lub specjalną łopatkę do pikowania. Jeśli zdarzy się, że jakieś roślinki połączą się ze sobą, potrzeba je ostrożnie oddzielić od siebie, nie patrząc, że może to zająć dłuższą chwilkę.
Starajmy się nie dotykać ani łodyg, ani korzeni, gdyż można je nieopatrznie uszkodzić. Dlatego łapiemy roślinki za górną część lub listki nadal pozostając delikatnym. Dobór gleby jest również istotnym elementem pikowania pomidorów. Ziemia, do której zamierzamy je przesadzić, powinna: posiadać drobną strukturę, musi dobrze utrzymywać wilgoć i być dobra do pikowania, a jej kwasowość wynosić od 5,5 pH do 6,5 pH.
Pojemniczek, do którego zamierzamy przesadzić rośliny, musi również zostać odpowiednio dobrany: poleca się doniczki celulozowo-torfowe, które można włożyć do ziemi razem z zielonym darem natury. Wybierając roślinki do pikowania, warto zwrócić uwagę na te, które nie są uszkodzone oraz mają wyrośnięte cztery główne listki i te, które są najbardziej rozwinięte. Dzięki temu nasze plony będą ładnie rosły i lepiej zaadoptują się do nowych warunków.
Pamiętające, że siewki sadzi się zdecydowanie głębiej, pierwsze listki zostały zasypane ziemią na wysokości około 2 centymetrów.
Pikowanie pomidorów — jak to robić?
Pikowanie pomidorów nie jest wcale takie trudne, jakby się wydawało. Wystarczy postępować według następującego schematu:
Na samym początku przygotowujemy nowe miejsce dla naszych roślinek i napełniamy podłożem. Następnie wykopujemy dołek, do którego wkładamy siewkę i zasypujemy. Warto zwrócić uwagę na długość takich siewek, gdyż te zbyt długie najlepiej zagłębić, aż po same liścienie. Dzięki temu położymy roślinkę, a nie pozostawimy w pionie.
Wkładając siewki do ziemi, nigdy nie wciskamy ich w dołek poprzez nacisk na delikatną łodyżkę.
Pierwszym krokiem jest zawsze przysypanie roślinki i to podłoże jest następnie dociskane, aby móc odpowiednio umieścić łodyżkę.
Nie warto przejmować się tym, że listki zaczną rosnąć bokiem. Z czasem roślinka naprostuje się sama i zacznie, prawidłowo rosnąc w górę.
Pamiętajcie, aby nie zalać i nie przydusić systemu korzeniowego, gdyż możemy doprowadzić do więdnięcia siewek pomidorów.