Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Salon > Za grosze odnowiłem stare meble. Efekty mojej pracy zachwyciły całą rodzinę
Kamil Świętek
Kamil Świętek 16.01.2024 18:49

Za grosze odnowiłem stare meble. Efekty mojej pracy zachwyciły całą rodzinę

Jak odnowić stare meble?
Canva/halfpoint

Lubicie stare meble? Jedni twierdzą, że to tylko leciwe kawałki drewna, inni z kolei widzą w nich coś więcej. Jak pewnie doskonale się domyślacie, zaliczam się do tych drugich, a w tym artykule podpowiem Wam, jak odnowić stare meble.

Po co w ogóle odnawiamy stare meble? Może ze względu na niepowtarzalny fason mebli i jakość ich wykonania? Może przez sentyment lub wartość kolekcjonerską? Niezależnie od tego, jaka jest Wasza motywacja do odnowienia starych mebli, te porady przypadną wam do gustu.

Jak odnowić stare meble?

„Jak odnowić stare meble?” – to pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Znalezione arcydzieła spod ręki zdolnego cieśli na rynku wtórnym potrafią kosztować krocie. Z drugiej strony odnowiony kredens babci może przywołać dawne wspomnienia i działać jak najlepsze albumy ze zdjęciami, zatrzymującymi czas.

Jak jednak zabrać się do odnowienia mebli? Jeśli nigdy tego nie robiliście, przygotujcie się na długie godziny spędzone przed waszym wymarzonym meblem. Musimy bowiem przejść przez 5 kroków: szlifowanie, szpachlowanie, bejcowanie, lakierowanie i sprzątanie.

Efekty waszej pracy na pewno zostaną zauważone przez wszystkich gości. Odnowione, stare, rodzinne meble to nie tylko przepiękna dekoracja salonu. To mnóstwo wspomnień.

Jak odnowić meble 2.jpg
Canva/arturszczybylo

Jak odnowić stare meble? Pora na szlifowanie

Jak pewnie wiecie, materiał starzeje się wraz z upływem czasu. Chociaż dobrze wysezonowane, wysokojakościowe drewno dobrze znosu próbę czasu, o tyle już kilkunastoletni, a tym bardziej kilkudziesięcioletni lakier, nie będzie prezentował się tak okazale.

Z tego względu pierwsze etapy odnowienia mebli rozpoczniemy od szlifowania lakieru i szpachlowania wszelkich ubytków. Niezbędna będzie tutaj szlifierka, papier ścienny, czy rękawice ochronne.

Mała porada – sprzątajcie na bieżąco miejsce pracy. Osobiście nie robiłem tego systematycznie i po szlifowaniu leciwego lakieru warsztat wyglądał jak po przejściu trąby powietrznej. Nie wyobrażam sobie robić tego w mieszkaniu.

Jak odnowić stare meble? Koniecznie je zabezpiecz

Lakier zdarty, zaprawki porobione i wszystko dobrze wyschło? Rewelacja, teraz pora na wygładzenie struktury drewna tak, aby po przejechaniu po nim dłonią, nie wbiła się Wam do ręki żadna drzazga. Dobrze wyszlifowane drewno to już połowa sukcesu. Teraz przechodzimy do jego zabezpieczenia.

W tym celu możemy użyć bejcy. Osobiście korzystałem z niej w ten sposób, że najpierw nakładałem jej cienką warstwę, gdy ta wyschła, nakładałem następną i tak do momentu osiągnięcia upragnionego koloru.

Możecie oczywiście użyć też lakierów w sprayu, nałożyć na drewno powłokę bezbarwną, czy specjalistyczny lakier do mebli. Ja jednak postawiłem na klasykę i poprzestałem na klasycznej bejcy, przy odnawianiu leciwego, ponadczasowego biurka. Powiem wam, że zapach bejcy oraz leciwego drewna przypomniał mi ponownie szkolne lata. Ach, co to były za czasy.

Środki bezpieczeństwa i ostrożności

Teraz wiecie już, jak odnowić stare meble. Pamiętajcie jednak o najważniejszym kroku, o którym wielu z nas zapomina. Miejsce pracy zawsze powinno być możliwie sterylne. Unikajmy pozostawiania na podłodze gwoździ, opiłków, czy kawałków drewna, aby minimalizować ryzyko urazu.

Korzystajcie także zawsze ze środków ochronnych. Sam nie zdawałem sobie sprawy ile kurzu i drobinek lakieru pomieszanego z pyłem po drewnie będzie unosić się w powietrzu podczas szlifowania. Dobrze, że miałem maskę przeciwpyłową oraz okulary ochronne, gdyż w przeciwnym razie zapewne, zamiast cieszyć się z przepięknego biurka, zwiedzałbym kolejne gabinety okulistyczne na SORZe.

jak odnowić stare meble.jpg
canva/pixelshot

ZOBACZ TAKŻE: