Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Żaden kwasek i ocet. Czajnik czyszczę tylko tak. Po kamieniu w chwilę nie ma nawet śladu
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 19.01.2024 18:25

Żaden kwasek i ocet. Czajnik czyszczę tylko tak. Po kamieniu w chwilę nie ma nawet śladu

kamień w czajniku
YouTube / Sprytne Babki

W kuchni możemy spotkać dwa rodzaje czajników. Jedni korzystają z tych tradycyjnych, a inni gotują wodę w czajnikach elektrycznych. Jednak niezależnie od tego, jaką opcję wybierzemy, musimy o czajnik odpowiednio zadbać.

Zarówno w czajnikach elektrycznych, jak i w takich stawianych na kuchence, może gromadzić się kamień i osad. To wpływa na ich funkcjonalność. Skąd w ogóle bierze się kamień i jak się go pozbyć? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości. 

Kamień w czajniku pojawia się naturalnie

W niektórych regionach kamień w czajniku bardzo wolno się osadza i praktycznie jest niewidoczny. Natomiast w innych gromadzi się niemal od razu. Co na to wpływa? Przede wszystkim znaczenie ma stan wody.

Nie ważne, czy wybierzemy czajnik elektryczny, czy tradycyjny, kamień będzie się osiadał. Szybciej pojawia się, kiedy w danym miejscu woda jest twarda. Jednak nawet przy miękkiej wodzie kamienia nie unikniemy.

W czasie gotowania wody wytrącają się minerały, które następnie osiadają na ściankach czajnika i innych elementach urządzenia. To wpływa na działanie czajnika, dlatego kamienia musimy się jak najszybciej pozbyć.

kamień w czajniku
Canva / Bill Oxford, Getty Images Signature

Jak kamień wpływa na stan czajnika?

Kamień osadzający się na ściankach oraz na grzałce wewnątrz urządzenia może prowadzić do nieprawidłowej pracy czajnika. Woda gotuje się dłużej. Czasem ze środka może też unosić się nieprzyjemny zapach. 

Czajnik powinniśmy myć regularnie i odkamieniać go. Dzięki temu nie doprowadzimy do nagromadzenia się dużych warstw osadu. Jaki sposób odkamieniani jest najlepszy? Wcale nie musisz korzystać z kwasku cytrynowego i octu.

Tak odkamienisz czajnik

Czajnik możemy odkamienić przy użyciu sody oczyszczonej. Wystarczy dwie łyżki sody wymieszać z wodą i wlać do czajnika. Mieszankę zostawiamy w urządzeniu na 2 godziny, a następnie dobrze myjemy.

Inną opcją jest wykorzystanie obierek po ziemniakach. Wrzucamy je do czajnika, zalewamy wodą i zagotowujemy. Kamień i osad znikną od razu. Czajnik będzie jak nowy, jednak musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzenia.

kamień w czajniku
Canva / deepblue4you, Getty Images Signature

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Sprytne Babki” na YouTube. 

Zobacz także: