Chodzą po domach w całej Polsce i kontrolują. Zaskakujący komunikat Poczty Polskiej

Ściągalność opłat za radio i telewizję jest nieduża. Wiele osób nie zgłasza, że posiada odbiornik radiowy i telewizyjny. Właśnie dlatego coraz częściej kontrolerzy mogą pukać do naszych drzwi.
Za niepłacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego możemy spodziewać się kar. Warto jednak wiedzieć, kiedy jesteśmy zwolnieni z opłat. Poczta Polska wydała w tej sprawie komunikat.
Kto musi płacić abonament RTV?
Abonament radiowo-telewizyjny powinni płacić wszyscy podatnicy, którzy posiadają sprawny odbiornik radiowy i telewizyjny. Należy tego typu urządzenia zarejestrować. Jednak w naszym kraju jest z tym spory problem.
Wiele osób nie zgłasza odbiorników, które ma w domach. Właśnie dlatego ruszyły wzmożone kontrole, które mają wyegzekwować opłatę za abonament RTV. W sprawie płatności pojawił się też komunikat Poczty Polskiej.

Nie wszyscy muszą płacić abonament RTV
- Każdy, kto używa odbiornika telewizyjnego, lub radiofonicznego jest zobowiązany do jego rejestracji oraz uiszczania opłat abonamentowych. Zasada dotyczy wszystkich, z wyjątkiem osób ustawowo zwolnionych od opłat, pod warunkiem dopełnienia stosownych formalności - możemy przeczytać zaraz na początku komunikatu.
Wiele osób nie wie, że jest zwolnionych z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Są to przede wszystkim osoby starsze, które skończyły 75 lat. Jednak nawet w takiej sytuacji trzeba zarejestrować odbiornik. Kto jeszcze jest zwolniony z opłat?
Lista osób zwolnionych z opłat jest długa
- Lista (osób zwolnionych z abonamentu RTV - przyp. red.) obejmuje m.in. osoby, co do których orzeczono I grupę inwalidztwa, całkowitą niezdolność do pracy, znaczny stopień niepełnosprawności, trwałą lub okresową całkowitą niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub rentę socjalną, osoby niesłyszące i niewidome przy spełnieniu określonych kryteriów, […], osoby spełniające kryteria dochodowe określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych, osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z tytułu ustawy o pomocy społecznej, osoby bezrobotne, osoby posiadające prawo do zasiłku i świadczenia przedemerytalnego, otrzymujące zasiłek dla opiekuna. Na podstawie odrębnych ustaw zwolnieni są również: inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, członkowie rodzin po wskazanych kombatantach, osoby posiadające status weterana poszkodowanego na podstawie ustawy o weteranach działających poza granicami państwa - tak brzmi komunikat Poczty Polskiej.
Jeśli jesteś osobą należącą do tej grupy, nie musisz obawiać się kontroli. Należy jednak pamiętać o tym, że nawet w takiej sytuacji trzeba zgłosić odbiornik radiowy lub telewizyjny.

Zobacz także:
- Uratuj zafarbowane ubrania. Wystarczy wywar z uwielbianej przyprawy
- Znowu ścisnęła zima. W wielu domach popełniany jest błąd kosztujący krocie, Polacy powinni wiedzieć
- Nałóż na okna. Wystarczy kilka kropel i nie będą parować













