Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Żaden szpak nie podleci. Genialne patenty chroniące sad i ogród
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 25.03.2023 17:49

Żaden szpak nie podleci. Genialne patenty chroniące sad i ogród

Szpak zjadający owoce z krzewu owocowego
canva/SurkovDimitri

Niektóre gatunki ptaków, potrafią nieźle nabałaganić w ogrodzie. Szpaki należą do tej właśnie grupy. Pięknie, śpiewające małe nicponie, czają się na czereśnie w naszym ogrodzie. Znamy kilka sposobów, jak sobie z nimi poradzić, nie wyrządzając im krzywdy.

Siatki ochronne lub straszak

W sklepach ogrodniczych można nabyć specjalne siatki na ptaki, które zakładamy na korony drzew lub krzewy. Ta metoda skuteczna jest w przypadku niskich drzew, gdyż będzie nam zdecydowanie łatwiej je zawiesić.

Tip: Zamiast siatek, w tej roli dobrze sprawdzą się stare firanki.

Straszak to również przy skuteczny sposób na odstraszenie szpaków z naszego ogrodu. Najlepiej zamontować je wysoko na drzewie. 

Jako taki odstraszać można wykorzystać tradycyjny strach na wróble, a także: kolorowe wiatraczki, taśmy ze starych kaset wideo, torebki foliowe, a nawet balony.

Kolorowy wiatraczek (1).png
canva/Annette Shaff
Wielki konkurent Pepco wchodzi z impetem do Polski. Polacy będą wniebowzięci

Blask, dźwięk oraz morwa

Wielu ogrodników wywiesza na drzewach szklane butelki, które pod wpływem wiatru poruszają się i stukają o siebie. Te można zastąpić metalowymi puszkami po napojach. Szpaki za dźwiękami przez nie wydawanymi, również nie przepadają.

Jeśli nie mamy pod ręką butelek czy puszek, możemy zastąpić zużytymi płytami CD. Odbijając światło słoneczne, będą pobłyskiwać, co skutecznie odstraszy szpaki i inne ptaki.

Nie masz wyżej wspomnianych rzeczy? Sprawdź, czy posiadasz nasiona morwy. Warto ją zasadzić blisko drzewek owocowych. To ulubiony przysmak szpaków, więc szybko stracą zainteresowanie czereśniami. 

Inne patenty na szpaki

Z racji tego, że szpaki to dość terytorialne ptaki, warto pomyśleć o budce lęgowej. 

Jest to naprawdę skuteczna metoda, gdyż jeśli zamieszka tam jakaś rodzinka, będzie ona odstraszać inne ptaki swojego gatunku. Tym sposobem, ochronimy swoje drzewka przed większą ilością szpaków.

Owszem rodzina pierzastych będzie nadal podjadać owoce z naszego ogrodu, jednak nie będzie to tak szkodliwe, jak w przypadku większej  ilości tych stworzeń. Poza tym, miłośnicy ptaków będą mogli je obserwować, a kto wie, może nawet i zrobić kilka pięknych zdjęć.

Piękny szpak.png
canva/photosbyjimn
Tagi: ogórki