Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Zagotuj i rozcieńcz z wodą. Liście monstery dziurawej osiągną rozmiar XXL
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 09.01.2024 08:16

Zagotuj i rozcieńcz z wodą. Liście monstery dziurawej osiągną rozmiar XXL

monstera
shutter/bbearlyam

Monstera dziurawa jest niezwykle popularną rośliną ozdobną. Im jest większa, tym bardziej atrakcyjna. Monstera wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli będziesz pamiętać o kilku podstawowych rzeczach, szybko możesz nacieszyć oczy kwiatem o wielkich, dziurawych liściach.

Monstera wymaga między innymi regularnego nawożenia. Zamiast sięgać po gotowe preparaty, wykorzystaj produkt, który o tej porze roku na pewno masz w kuchni. Na efekty nie będziesz długo czekać.

Jak dbać o monsterę?

Monstera to roślina egzotyczna, która w naturalnych warunkach może osiągnąć nawet 10 m długości. W doniczce tak duża nie będzie, co nie oznacza, że będzie niewielkim kwiatkiem w salonie. Monstera w naszych domach może mieć nawet 2,5 metra!

Jeśli chcesz, by roślina zdrowo rosła, a jej liście osiągnęły rozmiar XXL i ozdobne dziury, musisz zapewnić jej odpowiednią pielęgnację. Najważniejsze jest odpowiednie stanowisko, ziemia, podlewanie i nawożenie.

Monstera musi mieć dostęp do rozproszonego światła. Jeśli postawisz ją w zacienionym miejscu, nie licz na ozdobne dziury w liściach. Ziemia do monstery musi być lekka i przepuszczalna. Konieczny jest drenaż nadmiaru wody. 

Monsterę podlewaj odstaną lub przegotowaną wodą. Zimą raz na 10- 14 dni. Latem raz w tygodniu. Częste podlewanie skutkuje szybkim gniciem korzeni, a roślina zmarnieje. Pierwszy objaw przelania trudno przeoczyć - na jej liściach pojawiają się kropelki wody.

Należy je regularnie wycierać, by nie wdał się grzyb i zaprzestać podlewania na dłuższy czas, by ziemia w doniczce całkowicie wyschła. Monstera potrzebuje także regularnego nawożenia. Najlepszą odżywkę zrobisz za darmo.

monstera.jpg
canva/Olga Stock

Po tej odzywce liście monstery będą gigantyczne

Do przygotowania w pełni naturalnej i niezwykle skutecznej odżywki dla monstery, potrzebujesz jedynie łupin orzechów włoskich i wody. Szklankę łupin wsyp do garnka i zalej 3 szklankami wody. Doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz moc palnika na najmniejszy.

Przykryj garnek i gotuj przez 30 minut. Po tym czasie ostudź, przecedź przez sito i wlej do większej butelki. Przed podlewaniem preparat rozcieńcz z odstaną wodą w proporcji 1:3. Taką odżywką podlewaj monsterę raz w miesiącu.

Dlaczego odżywka z łupin orzechów jest tak cenna? Jakie kwiaty można nią podlewać?

Orzechy włoskie są bogatym źródłem potasu, fosforu, magnezu, żelaza, cynku i wapnia. To także witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, a także witaminy C i A. Jak te składniki działają na monsterę?

Przede wszystkim dostarczają jej wszystkich, niezbędnych składników odżywczych. Wzmacniają korzenie, łodygi i liście, które zaczynają błyskawicznie rosnąć. Regularne podlewanie odżywką sprawi, że monstera z małej sadzonki urośnie do gigantycznych rozmiarów.

Odżywkę z łupin orzechów możesz stosować raz w miesiącu przez cały rok. Wzmocni nie tylko monsterę, ale i wszystkie rośliny o ozdobnych liściach, jak np., zamiokulkas, epipremnum, czy sansewierię. Skrzydłokwiat i anturium po odżywce szybko puszczą nowe pędy kwiatowe!

monstera.jpg
canva/@jansmartino

Zobacz także: