DomekIOgrodek.pl
Trawnik

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/Clayton800

Zakładanie trawnika krok po kroku

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Założenie trawnika z pozoru może wydawać się prostym zadaniem, przecież "to tylko trawa". Aby jednak uzyskać efekt soczyście zielonej nawierzchni, która z czasem nie będzie traciła na wyglądzie, trzeba włożyć w to trochę pracy. Sprawdź, jak wygląda zakładanie trawnika krok po kroku i co należy zrobić, by móc cieszyć się kawałkiem swojej własnej, wypielęgnowanej trawy.

Zakładanie trawnika krok po kroku – kiedy i gdzie zacząć?

Zależy to od tego, czy chcesz trawnik wysiać czy też wybierzesz ten z rolki.Najlepszy czas na wysiewanie trawnika to wiosna (kwiecień-maj) lub koniec lata (sierpień-wrzesień), ponieważ istotne są dwie kwestie: odpowiednia temperatura i wilgotność podłoża.Trawnik z siewu będzie bardziej wrażliwy na suszę. Nawet krótkotrwały brak wody może je zniszczyć i zniweczyć naszą pracę.Trawnik z rolki możesz rozłożyć nawet jesienią, ponieważ wykazuje on większą odporność na mróz niż delikatne siewki.Kiedy już podejmiesz decyzję, jaki trawnik chcesz założyć, czas na wybór miejsca dla tej wizytówki ogrodu. Stanowisko pod uprawę trawnika powinno być:Słoneczne, z dostępem do światła przez większą część dnia. Trawa w cieniu nie będzie rosła prawidłowo. Przestrzeń w cieniu, np. pod drzewami, można zagospodarować za pomocą roślin okrywowych lubiących takie warunki;Wilgotne, zwłaszcza dlatego, że jest w pełnym słońcu i będzie szybko wysychać. Możesz pomyśleć o zamontowaniu systemu nawadniającego przed wysiewem lub rozłożeniem trawnika.

Poniżej przedstawimy sposoby na zakładanie trawnika w wyniku wysiewu.

Zakładanie trawnika krok po kroku – przygotuj podłożeOczyść teren, usuwając wszystkie elementy, które go zaśmiecają, łącznie z korzeniami po poprzednich roślinach;Gleba pod zakładanie trawnika powinna być lekko kwaśna (o pH około 5,5), jeśli taka nie jest, musisz ją krok po kroku zakwasić, podsypując np. wapnem. Zbyt gliniaste podłoże wymaga dodatku piasku, a zbyt piaszczyste można wzbogacić kompostem;Najlepsza pod trawnik będzie gleba po warzywniaku, gdzie mamy pewność o jej urodzajności. Jeśli jednak jest to ziemia nieurodzajna, np. po budowie, możesz temu zaradzić, rozkładając nawóz wieloskładnikowy na około miesiąc przed planowanymi pracami;Rozbij grudy ziemi za pomocą grabi;Wszystkie ewentualne wzbogacające składniki wymieszaj z podłożem na głębokości około 8 cm, a następnie wyrównaj i ubij powierzchnię, by nie zapadała się po nastąpieniu na nią;Możesz również zastosować hydrożel, który będzie zatrzymywał wodę w podłożu, zapobiegając jego nadmiernemu wysuszaniu.

Zakładanie trawnika krok po kroku – wybierz nasiona

Nawet najbardziej staranne prace przy zakładaniu trawnika wykonywane krok po kroku na nic się nie zdadzą, jeśli nie zakupisz odpowiednich do potrzeb nasion.Wśród mieszanek nasion dostępnych w sklepach ogrodniczych znajdziesz:uniwersalne – najlepsze do ogrodów amatorskich, łatwe w pielęgnacji i odporne na warunki zewnętrzne;ozdobne – wytwarzające miękką trawę o walorach dekoracyjnych, wymagającą starannej pielęgnacji;sportowe – najbardziej wytrzymałe, ze względu na przeznaczenie, ale również wymagające intensywnej pielęgnacji;

Zakładanie trawnika krok po kroku – czas na wysiew

Do wysiewu trawnika przystąp przy sprzyjającej pogodzie i temperaturze 10-20°C.Dla uzyskania odpowiedniej gęstości trawnika, musisz wysiać 1 kg nasion na około 40 m² powierzchni. Mniejsza ilość mogłaby spowodować, że w puste miejsca zaczną wkradać się chwasty, natomiast zbyt duża nie umożliwiłaby prawidłowego wzrostu trawy.Jeśli teren pod wysiew jest niewielki, możesz wysiewać trawę ręcznie, w sposób krzyżowy: połowę nasion wzdłuż terenu a drugą połowę – w poprzek. Następnie wymieszaj nasiona z wierzchnią warstwą gleby za pomocą grabi.Wałowanie nie jest konieczne, jeśli zadbasz o prawidłowe nawodnienie posianych nasion. Podlewaj dwa razy dziennie rozproszonym strumieniem, by nasiona nie wypłukały się – najlepiej rób to drobnym zraszaczem.

Jeśli chcesz uzyskać efekt natychmiastowy, zdecyduj się na murawę rozkładaną z rolki.

Źródła:https://zielonyogrodek.pl/ogrod/trawniki/732-krok-po-kroku-zakladamy-trawnik-z-siewuhttps://poradnikogrodniczy.pl/zakladanie-trawnika.phphttp://www.e-ogrodek.pl/a/jak-zalozyc-trawnik-porady-krok-po-kroku-100.html

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >