Zanim dodasz nawozu, spójrz na chwasty. Tak robią najlepsi ogrodnicy
Chwasty w ogrodzie są zmorą każdego działkowca. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą jednak, że rośliny mogą pomóc w ocenie stanu gleby. Dzięki nim wiedzą, czy ziemia ma niezbędne wszystkie wartości odżywcze i czy warzywa i kwiaty prawidłowo się rozwijają.
Koniecznie sprawdź, jakie chwasty rosną w Twoim ogrodzie
Chwasty w ogrodzie pojawiają się przez cały sezon. Zwykle od razu je usuwamy, a ziemię traktujemy preparatami, które mają zapobiegać ponowny wzrost niepożądanych roślin. Mało kto wie, że chwasty mogą udzielić nam cennych, ogrodniczych informacji.
Najlepsi ogrodnicy zanim przystąpią do pozbywania się chwastów w ogrodzie, sprawdzają, jakie dokładnie gatunki pojawiły się na ich działce. Wystarczy jeden rzut oka, aby dowiedzieć się, czy gleba potrzebuje dodatkowego nawożenia.
Oprócz chwastów, które pojawiają się niemal za każdym razem, możemy znaleźć gatunki, które rosną wyłącznie na glebie ubogiej w próchnicę i azot. Związki te są niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin i zawiązywania się owoców.
Nie uwierzycie kto poprowadzi „Nasz nowy dom”. W końcu wyszło na jaw Brudne fugi w łazience odświeżysz za grosze. Domowa pasta jest hitemChwasty, które rosną na glebie ubogiej w azot
Wiele chwastów rośnie w dużych skupiskach na glebie, której brakuje azotu. Należą do nich między innymi:
- babka lancetowata
- koniczyna biała
- wyczyniec polny
- babka zwyczajna
- wyka drobnokwiatowa.
Jeśli zauważysz je na swojej działce, od razu przygotuj nawóz, który poprawi stan ziemi. Możesz wykorzystać gotowe preparaty lub zastosować np. gnojówkę z pokrzyw. Roślina jest bogata w azot i inne substancje odżywcze. Gleba będzie żyzna, a warzywa szybciej urosną.
Chwasty rosnące na glebie ubogiej w próchnicę
Jeśli gleba na Twojej działce jest piaszczysta i uboga w próchnicę, bardzo szybko pojawią się na niej następujące chwasty:
- koniczyna polna
- turzyca piaskowa
- babka wąskolistna
- chroszcz nagołodygowy
- prosiecznik gladki.
W tym przypadku postaw na obornik, kompost lub gnojówkę. Najlepiej sprawdzą się środki naturalne, organiczne, np. kurze odchody, pokrzywa, skorupki jaj, a nawet fusy po kawie, czy herbacie.