DomekIOgrodek.pl

canva/oceane2508

Najszybszy sposób na oszronioną szybę w samochodzie. Szron zniknie w kilka sekund

6 Lutego 2023

Autor tekstu:

Aneta Wyszyńska

Zima znowu do nas zawitała. Chociaż piękna, stanowi nie lada wyzwanie dla wszystkich osób poruszających się samochodami. Dzisiaj wychodzimy jej naprzeciw i podsuwamy kilka pomysłów, jak poradzić sobie ze śniegiem i szronem, jaki zagościł na Waszym aucie.

Jak poradzić sobie ze szronem na szybach?

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest szron i skąd się bierze.

Szron to nic innego jak zjawisko atmosferyczne zwane osadem. Pojawia się na każdym możliwym podłożu hydrofilowym. Są to drobne kryształki lodu, kształtem przypominające małe igiełki powstające przy kontakcie z wilgotnym powietrzem w momencie, gdy temperatura spada poniżej 0°C. Zachodzi wtedy przemiana substancji płynnej w ciało stałe.

Mając już wiedzę, czym jest szron, możemy zabrać się za usunięcie go z szyby naszego samochodu.

Pamiętajcie, że obowiązkiem każdego kierowcy jest oczyszczenie pojazdu ze śniegu! Szyby, maska czy dach samochodu również muszą zostać oczyszczone z białego puchu. Za nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandat w wysokości 500 złotych.

Oto kilka sposobów jak pozbyć się szronu z szyby naszego samochodu:

  • użyj woreczka strunowego - mając taki woreczek, nalej do niego pół wody zimnej, pół gorącej. Taki odmrażać kładziemy na szybę i delikatnie przesuwamy po jej powierzchni. Ważne, aby woda nie była gorąca, tylko dość ciepła. W ten sposób szron zniknie dosłownie w kilka sekund.

  • plastikowa karta zamiast skrobaczki - jeśli macie na zbyciu starą plastikową kartę, możecie ją śmiało wykorzystać. Jest skuteczna do pozbycia się szronu od wewnątrz. Łatwo dopasowują się do powierzchni, więc usuwanie uporczywego osadu jest zdecydowanie wygodniejsze. Nie zalecamy używania kart kredytowych, tudzież dowodu osobistego, gdyż mogą ulec uszkodzeniu.

  • preparaty "pre ice"- są to specjalistyczne preparaty, których należy użyć wieczorem. Wystarczy spryskać nimi szybę, a następnego dnia szron nie będzie stanowić najmniejszego problemu. Są skuteczne, gdy mrozy nie są zbyt duże.

  • zimowy płyn do spryskiwaczy - do czyszczenia szyb ze szronu można wykorzystać zimowy płyn do spryskiwaczy. Wystarczy polać nim szyby, ale ostrożnie, a osad da się bez najmniejszego problemu usunąć.

  • ogrzewanie postojowe - również skuteczna metoda na szron na szybach, jednak dość kosztowna. Często zasilane są paliwem z naszego samochodu, gdyż ich "sercem" jest specjalna grzałka. Można je zaprogramować albo obsługiwać pilotem. Mają zamienniki pod postacią elektrycznych wersji i są zdecydowanie tańsze.

Oczyszczanie samochodu ze śniegu
unsplash/Gaith Shalan

Jak zapobiec pojawieniu się szronu?

Nie ma co ukrywać, ale najlepszym sposobem na pozbycie się szronu jest przystosowanie auta tak, aby osadu w ogóle nie było. W myśl zasady: "lepiej zapobiegać niż leczyć." Tudzież zminimalizować jego pojawianie się.

Do tego celu potrzebujesz:

  • maty na szybę - warto zainwestować w specjalną matę na szyby. W sklepach z wyposażeniem samochodów dostępne są już od dziesięciu złotych. Niektóre posiadają specjalne przylepy, dzięki którym trzyma się elegancko na szklanej powierzchni.

  • woreczek strunowy lub reklamówka - wprawdzie nie użyjemy ich na szyby, ale warto wykorzystać je do otulenia naszych lusterek. Może i dość zabawny sposób, ale jakże skuteczny. Wystarczy szczelnie zawinąć lusterka reklamówką lub woreczkiem i gotowe. Pamiętajcie, aby wcześniej je wytrzeć do sucha.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

  • Wymieszaj z wodą i wetrzyj w ścianę. Plamy znikną jak za dotknięciem magicznej różdżki

  • Jak złodzieje oznaczają mieszkania? Te znaki są najbardziej popularne

  • Prosty patent na sprawdzenie mocy baterii. Tak upewnisz się, że możesz jej użyć

Tagi:

Podobne artykuły

Porady domowe

Złapał produkty za 3 zł i zaczął szorować tapicerowane krzesło. Brud momentalnie zniknął
Czytaj więcej >

Porady domowe

Nie wyrzucaj korka po winie. Ma 2 cudowne zastosowania w ogrodzie i domu
Czytaj więcej >

Porady domowe

3 patenty na ocet w ogrodzie. Nr 2 uchroni go przed chwastami
Czytaj więcej >

Porady domowe

Wymontuj okap i wrzuć do wanny z tajną miksturą. Tłuszcz rozpuści się w mig
Czytaj więcej >

Porady domowe

Wydaj 2 zł i wyczyść szybę piekarnika. Spieczony brud odejdzie w zapomnienie
Czytaj więcej >

Porady domowe

Środek za 40 gr rozpuści zalegające w odpływie włosy. Zlew będzie drożny w chwilę
Czytaj więcej >
Aneta Wyszyńska

Absolwentka Administracji Samorządowej, której serce skradł świat przyrody. Miłośniczka fantasy i gier RPG. Nie wyobraża sobie życia bez pisania i muzyki w tle. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]