DomekIOgrodek.pl
Sosna

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/LUM3N

Zasadź sosny w swoim ogrodzie

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Sosny to jedne z najpiękniejszych i najbardziej dostojnych drzew iglastych, jakie można spotkać w Polsce. To nie tylko naturalna ozdoba lasu – sosny z powodzeniem zasadzisz w swoim własnym ogrodzie. Sprawdź, jakie mają wymagania i jak je pielęgnować.

Charakterystyka i gatunki sosny

Sosny to drzewa długowieczne, mogące osiągnąć wiek nawet 700 lat. Obejmują około 115 gatunków drzew i krzewów, wśród których najczęściej spotykane są:sosny pospolite,sosny górskie,sosny czarne.

Pierwsza z nich – sosna pospolita – zdecydowanie dominuje w naszym krajobrazie.Jest to wiecznie zielone drzewo z rodziny sosnowatych, występujące powszechnie w Europie Północnej i Środkowej. Jest tak powszechna przede wszystkim dlatego, że jest rośliną niewymagającą i doskonale odnajduje się w każdych warunkach.Nie bez powodu sosny są uznawane za jedne z najłatwiejszych do uprawy w ogrodzie, jako rośliny ozdobne – zadowolą się niemal każdym podłożem.Jeżeli sosna zostanie zasadzona jako soliter, tzn. pojedynczo, z odpowiednią ilością przestrzeni, osiągnie postać rozłożystego drzewa, z nisko rozgałęzioną koroną i dorośnie nawet do 35 m.

Jeśli zabraknie jej przestrzeni, dolne gałęzie nie wykształcą się i będzie bardziej smukła, strzelista.Na ubogim podłożu może natomiast przybrać formę krzewu.Sosna pospolita charakteryzuje się długimi i kłującymi igłami o barwie szarozielonej lub lekko stalowej i szyszkami o długości około 7 cm. Kora sosny może mieć zabarwienie czerwone, brązowe lub szarawe.

Uprawa sosny w ogrodzie

Zanim kupisz sadzonki sosny, sprawdź wygląd bryły ziemi, w której ukryte są korzenie – zbyt odsłonięty, mało zwarty system korzeni może oznaczać przesuszenie drzewka i zwiastuje jego szybkie obumarcie.Kupienie sosny w doniczce jest dobrym wyborem – możesz ją wtedy posadzić o dwóch porach:wiosną, tuż po odwilży - posadź równo z podłożem lub lekko poniżej;jesienią, tuż przed zamarznięciem ziemi - na większej głębokości.

Jedyne, czego tak naprawdę wymagają sosny, to słoneczne stanowisko – w ciemnym miejscu ich igły nie zyskują koloru i jest ich mniej. Dodatkowo warto zadbać o podłoże, by sosna mogła bez przeszkód wzrastać: usuń chwasty, spulchnij ziemię i zastosuj kompost lub nawóz mineralny. Gleba powinna być lekko wilgotna, więc nie zapomnij o podlaniu sadzonek.Tuż po posadzeniu sosny zastosuj ściółkę z warstwy kory, trocin lub niedojrzałego kompostu, co wpłynie na poprawę struktury gleby i dostarczy sadzonce składników pokarmowych, hamując przy tym wyparowywanie wody.Dla lepszego wyglądu sosny, możesz ją przycinać – najlepiej robić to wiosną, w młodym przyroście.Dzięki temu uzyskasz ciekawy kształt rośliny lub po prostu ją zmniejszysz.

Choroby i szkodniki sosny

Niestety sosny mogą być podatne na różnego rodzaju choroby, zwłaszcza grzybicze.

Sosny dwu- i trójigłowe często atakuje fytoftoroza, grzyb powodujący zamieranie pędów. Jest to choroba, której sprzyja zwłaszcza zbyt wysoka wilgotność podłoża.Pierwsze objawy to żółknięcie igieł, które z czasem brązowieją, by zupełnie zamrzeć. Chore rośliny przestają również rosnąć. Dzieje się tak dlatego, że fytoftoroza atakuje system korzeniowy, przez co sosna traci możliwość swobodnego pobierania składników pokarmowych z gleby.W przypadku wystąpienia objawów sprawdź, czy korzenie i podstawy pędów sosny są zgniłe. Jeżeli tak, musisz niestety wykopać roślinę i usunąć ja z ogrodu, a egzemplarze rosnące obok opryskać preparatem grzybobójczym. W miejscu po chorej sośnie nie sadź nowych okazów przez kolejne 4 lata. Jeżeli zainfekowane są wyłącznie pojedyncze pędy, wytnij je i wykonaj oprysk całej rośliny.Inną niebezpieczną chorobą sosen jest opieńkowa zgnilizna korzeni. Jej objawy są podobne do powyższych – igły w tym przypadku również zmieniają barwę na brązową i opadają. Prócz tego pojawia się obumarcie i pękanie kory, a następnie, do powstałej pustej przestrzeni dostaje się powietrze i pojawia się biała grzybnia.Leczenie wygląda tak samo, jak w przypadku fytoftorozy.Sosny mogą być również zaatakowane przez różnego rodzaju szkodniki, np. miodówki czy ochojniki.

Źródła:https://fajnyogrod.pl/porady/sosna-prawidlowa-pielegnacja-i-hodowla-w-ogrodzie/https://twojogrodek.pl/Sosna-jaki-wybrac-gatunek-do-przydomowego-ogroduhttps://poradnikogrodniczy.pl/choroby-i-szkodniki-sosny.php

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >