Zatkany zlew
unsplash.com/ Bluewater Globe (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 14 Stycznia 2021

Zatkany zlew - nie wyrzucaj do niego tych produktów

Często ze względu na pośpiech, czy niewiedzę, wyrzucamy do naszego zlewu produkty, które absolutnie nie powinny się tam znaleźć. Może to spowodować zatkanie i późniejsze problemy z odetkaniem. Których produkty są szkodliwe dla naszego zlewu i środowiska?

Zlew w naszych kuchniach niestety często traktowany jest „po macoszemu”. Lądują w nim brudne naczynia, często z odpadkami, które następnie go zatykają.

Gdy do tego dojdzie, można oczywiście zastosować środki do udrażniania rur, ale nie zawsze możemy liczyć na to, że skutecznie pozbędą się nagromadzonych w rurze nieczystości. Lepiej więc zapobiegać - dlatego dzisiaj przedstawimy produkty, których absolutnie nie powinniście wyrzucać do zlewu.

Mięso i inne resztki z obiadu

Gdy odkładamy naczynia do zmywania, razem z nimi w zlewie lądują resztki mięsa czy ziemniaków z obiadu. Bywa, że powodują bardzo nieprzyjemny zapach z naszej kuchni, ponieważ zatykają rury i zaczynają w nich gnić.

Starajmy się więc dokładnie wyczyścić z talerz z nadmiaru resztek, zanim włożymy go do zlewu. Przydatne będzie również sitko, które zatrzymuje większe fragmenty jedzenia, aby nie dostały się do odpływu.

Mieszkasz w bloku z wielkiej płyty? Budynki przeszły kontrolę, niepokojące doniesieniaMieszkasz w bloku z wielkiej płyty? Budynki przeszły kontrolę, niepokojące doniesieniaCzytaj dalej

Naklejki z owoców

Jeśli kupujemy jabłka, gruszki czy pomarańcze w większych sklepach, to bardzo często znajdują się na nich naklejki z nazwą dostawcy. Gdy myjemy nasze owoce, często na szybko odklejamy nalepkę, która ląduje właśnie w odpływie. Sytuacja znacznie się komplikuje, gdy wykonujemy ten błąd często.

Należy pamiętać, że naklejki nie rozpuszczają się w wodzie, przez to osadzają się w rurach, mogąc spowodować zator. Zawsze wyrzucajmy je do kosza na śmieci!

Mąka

Mąka połączona z wodą ma do siebie to, że natychmiast zamienia się w gęstą, kleistą i trudną do usunięcia papkę. Po czynnościach takich jak robienie ciasta i panierowanie, jak najdokładniej wytrzep naczynia z mąki, zanim wstawisz je do zlewu.

Leki

To bardzo ważny punkt. Zdarza się, że niektórzy przeterminowane już leki wyrzucają... do zlewu. Absolutnie nie powinno się tego robić! Znajdują się w nich substancje, które mogą bardzo zaszkodzić środowisku naturalnemu.

Pamiętajmy, że jeśli chcemy pozbyć się leków po terminie ważności, powinniśmy oddać je do apteki. W wielu z nich znajdują się bezpieczne, specjalnie przeznaczone do tego miejsca.

Źródło: kobieta.interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News