Zauważyłeś takie dziury na grządkach? To groźny szkodnik. Wiemy, jak pozbyć się go z ogrodu
To największy owad żyjący w Polsce. Może poważnie uszkodzić nasze rośliny. O jego obecności świadczą dziury w ogrodzie. Mowa o turkuciu podjadku. Co robić, kiedy zacznie buszować w naszym ogrodzie?
Turkucia czasem możemy pomylić z kretem i nornicą. Wszystko dlatego, że często zostawia po sobie kopce oraz dziury. Niżej podpowiemy, co zrobić, żeby pozbyć się turkucia podjadka. Już nie zniszczy Twoich grządek.
Jak rozpoznać turkucia w ogrodzie?
Turkucie podjadki osiągają do 6 cm długości. To naprawdę spore owady. Na dodatek samica jest w stanie złożyć do 2 tys. jaj. Jeśli więc zobaczymy turkucia, musimy działać szybko. O jego obecności mogą świadczyć dziury w ogrodzie.
Turkuć podjadek podobnie, jak krety i nornice, drąży tunel. W miejscach jego bytowania możemy zaobserwować spękaną ziemię pełną dziur. Z obecnością turkucia wiąż się również obumieranie roślin.
Turkuć nie tylko tworzy dziury pod korzeniami, ale też podjada i podgryza korzenie. Natomiast nocą wychodzi na powierzchnie i może zajadać się roślinami. Jak więc turkucia się pozbyć? W dalszej części podpowiemy, jak go wypędzić z ogrodu.
Jak pozbyć się turkucia podjadka z ogrodu?
Możemy próbować pozbyć się turkuciów podjadków na różne sposoby. Najszybciej jednak sprawdzi się mechaniczne pozbywanie szkodników. Będą potrzebne nam rękawiczki, płyn do płukania i woda.
Turkuć podjadek ma bardzo czuły węch, dlatego właśnie to musimy wykorzystać. W 1,5 litra wody rozpuszczamy 2 łyżki intensywnie pachnącego płynu do prania lub płukania. Spryskujemy nim miejsce w ogrodzie, w którym pojawiły się dziury.
Turkucie zaczną wychodzić ze swoich kryjówek wybawione intensywnym zapachem. Co robić dalej ze szkodnikami? W dalszej części artykułu podpowiemy, jak postępować z turkuciami podjadkami.
Tak pozbędziesz się turkucia podjadka
Wywabione turkucie teraz musimy pozbierać ręcznie i zlikwidować. To najskuteczniejszy sposób na pozbycie się turkuci podjadków, które niszczą rośliny w naszym ogrodzie. Ta metoda potrafi zdziałać cuda.
Kiedy nasze rośliny zaczynają marnieć, warto przyjrzeć się ziemi. Możliwe, że to właśnie turkuć podjadek jest winowajcą.