DomekIOgrodek.pl
Zawilce ogrodowe – uprawa. Które wybrać?

pixabay.com/MrGajowy3 (CC0 Domena publiczna)

Zawilce ogrodowe – uprawa. Które wybrać?

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Zawilce ogrodowe to urocze kwiaty zdobiące rabaty. Mnogość gatunków daje niemal nieograniczone możliwości tworzenia kolorowych kompozycji w ogrodzie. Jeśli dobrze zaplanujemy uprawę, będą cieszyć oko od wiosny do jesieni.

Kwiaty te przywędrowały z Azji. Są obecnie uprawiane w wielu krajach świata. Ich łacińska nazwa anemone powstała prawdopodobnie od słowa oznaczającego roślinę kwitnącą na czerwono. Zawilce ogrodowe to ponad 150 gatunków i jeszcze więcej odmian. Dlatego też każdy zainteresowany ogrodnictwem może wybierać spośród różnych kształtów kwiatów, rodzajów, kolorów i pór kwitnienia. Te są bardzo zróżnicowane i zależą także od budowy zawilców.

Zawilce ogrodowe – sadzenie

Zależnie od gatunku, zawilce ogrodowe mają różne części podziemne. U niektórych są to bulwy, u innych kłącza. Gatunki bulwiaste zazwyczaj zakwitają na wiosnę i są niskorosnące. Z kolei te, które wytwarzają kłącza to byliny kwitnące jesienią i wyrastające wyżej. Jeśli zdecydujemy się na wczesne gatunki, w sklepach ogrodniczych dostaniemy bulwy, które sadzi się podobnie do cebulek kwiatowych.

Rośliny te preferują próchniczą i dobrze przepuszczalną glebę. Nie musi być bardzo żyzna. Miejsce sadzenia należy wybrać w cieniu. Stanowisko powinno być osłonięte również przed silnym wiatrem.

Należy je sadzić jesienią, aby ukorzeniły się przez zimę. Przedtem jednak trzeba namoczyć  bulwy w wodzie. Wsadzamy je do niezbyt głębokich dołków (ok. 5 cm). Odstępy między nimi powinny wynosić 15-25 cm. Zasypane ziemią można dodatkowo zabezpieczyć na zimę poprzez przykrycie liśćmi.

Z gatunkami kwitnącymi jesienią postępujemy inaczej. W tym przypadku możemy zakupić kwiaty w doniczkach. Późną wiosną sadzimy je do gruntu. Powinny zakwitnąć jeszcze w danym roku. Przy sadzeniu zachowujemy odstępy 20-50 cm. Możemy się także spotkać, szczególnie w sklepach internetowych z sadzonkami w postaci kłączy. Wówczas sadzimy każde z nich osobno.

Zawilce ogrodowe wiosenne

Jeśli chcemy, aby w naszym ogrodzie zawilce kwitły od wiosny do jesieni, warto wybrać zróżnicowane odmiany, o różnych porach kwitnienia. W każdej z pór roku (oprócz zimy) można wyróżnić po kilka chętnie uprawianych w Polsce. Wśród wiosennych gatunków warto zwrócić uwagę na zawilca greckiego. Jest to mała roślina, dorastająca do 15 cm, kwitnąca w marcu i utrzymująca kwiaty przez cały kwiecień.

Zawilec ten wyróżniają niebieskie kwiaty. Również wiosną kwitnie zawilec żółty – jak nazwa wskazuje, rodzi żółte kwiaty, rośnie do 20 cm wysokości, a kwitnie nieprzerwanie od marca do maja. Pod koniec marca kwitnie natomiast zawilec gajowy. Ma podobną wysokość do żółtego. Jego kwiaty są zwykle białe z zaróżowionym spodem, ale jego odmiany uprawne mają także różowe i liliowe barwy, a także białe z domieszką zielonego.

Zawilce ogrodowe letnie

Wśród gatunków kwitnących latem warto wyróżnić zawilca wieńcowego. Jest nieco wyższy niż wiosenni poprzednicy, dorasta do 25 cm wysokości. Ma kwiaty czerwone, a także w zależności od odmiany: białe, różowe, fioletowe i niebieskie. Średnica kwiatów osiąga od 4 do 7 cm. Ten gatunek kwitnie w czerwcu i lipcu. Kolejnym znanym wśród ogrodników amatorów jest zawilec wielosieczny. Ta wyższa bylina dorasta do 30 cm. Ma białokremowe kwiaty, które rozwija na początku lata: w maju i czerwcu.

Zawilce ogrodowe jesienne

Do jednego z najpiękniejszych gatunków w polskich ogrodach należy zawilec japoński. Jak wskazuje nazwa, pochodzi z Japonii. Jest duży, dorasta do 90 cm wysokości. Ma duże, różowe kwiaty, o średnicy od 5 do 7 cm. Kwitnie z końcem lata i początkiem jesieni – zaczyna w sierpniu, kończy w październiku.

Jesienią możemy podziwiać także zawilca omszonego. Podobnie jak odmiana japońska, rośnie równie wysoki. Jego kwiaty mogą być nawet nieco większe – osiągają 5-8 cm średnicy i mają głęboki, ciemnoróżowy kolor. Podobnie jak poprzednik kwitnie w okresie sierpień-październik.

Zawilce ogrodowe nie mają szczególnych wymagań pielęgnacyjnych. Szczególną opieką trzeba je otoczyć w dwóch pierwszych latach od posadzenia. W tym czasie należy je zabezpieczać przed mrozem, przykrywając np. włókniną na całą zimę. Na wiosnę można im podać nawóz przeznaczony dla kwiatów. Poza tym wystarczy je podlewać w początkowym okresie po posadzeniu oraz w trakcie suszy. Nie wymagają przycinania ani żadnych innych zabiegów.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >