DomekIOgrodek.pl
ziemia

pixabay.com/Lynniet17(CC0 Domena publiczna)

Ziemia do ogrodu – jaką kupić?

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Choć wydaje się, że ziemi w ogrodzie jest pod dostatkiem, czasami to nie wystarcza. Czym powinna wyróżniać się dobra ziemia do ogrodu? Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Urządzając ogród, często jesteśmy zmuszeni, aby dokupić ziemię do ogrodu. Wszelkie skalniaki, podsypki, czy zakładanie trawnika sprawiają, że podłoże w naszym ogrodzie nie wystarcza. Innym razem okazuje się, że ziemia, gdzie kupiliśmy dom, okazuje się złej jakości i jest na tyle jałowa, że aby założyć ogród, musimy nawieźć dodatkową warstwę. W takich sytuacjach przyda się żyzna i dobrej jakości ziemia. Jak jednak kupić taką, która będzie spełniać nasze oczekiwania?

Ziemia do ogrodu – skąd kupić?

Należy rozejrzeć się w swojej okolicy, czy jest jakiś sprawdzony dostawca. Warto kupić ziemię ze znanego źródła, popytać o opinie. Często zdarza się, że na terenach inwestycyjnych, na których ruszają budowy, zdejmowana jest wierzchnia warstwa dobrej jakości ziemi z pól uprawnych.

Warto wówczas skorzystać z takiej okazji. Jednak jeśli ziemia jest zanieczyszczona odpadami budowlanymi, należy tego unikać. Czego nie powinna mieć dobra ziemia do ogrodu? Jeśli zauważymy żółtawe bryły, które oznaczają glinę oraz kamienie – lepiej nie kupować takiej ziemi.

Żyzna ziemia do ogrodu – jaka powinna być?

Oprócz obecności kamieni i koloru ziemi warto kierować się jeszcze innymi wskazówkami. Kolor może być przydatny w rozpoznaniu, ale też mylący. Przykładowo, hummus ma barwę brunatnoszarą, podobnie jak torf. Oczywiście ogrodnik lub inny specjalista nie będzie miał problemu z oceną jakości, jednak istnieje bardzo prosty test, aby mniej więcej zorientować się, czy ziemia jest żyzna.

Bierzemy w dłoń dużą grudkę wilgotnej ziemi i zaciskamy pięść. Po otwarciu ręki, patrzymy, co się z nią stało. Jeśli pozostała zbita – oznacza to, że jest zbyt gliniasta i ciężka. Jeżeli grudka rozpadła się – ziemia jest zbyt piaszczysta. Natomiast żyzna gleba powinna popękać i rozdzielić się na mniejsze kawałki.

Ziemia do ogrodu a ilość

Ilość ziemi, jaką trzeba zakupić, zależy oczywiście od jej przeznaczenia. Są jednak pewne uniwersalne wartości, które sprawdzają się przy zakładaniu ogrodu. Jeśli planujemy trawnik, najlepiej nanieść 10-centymetrową warstwę nowego podłoża. Dla bylin idealne będzie 15-20 centymetrów hummusu. Natomiast pod drzewa i krzewy potrzeba większej ilości żyznej ziemi. Dołki pod sadzonki należy wykopać dwa razy głębszy i trzy razy szerszy niż ich bryła korzeniowa, a następnie wypełnić je żyzną glebą.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >