Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Ziemia do ogrodu – jaką kupić?
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 09.04.2021 02:00

Ziemia do ogrodu – jaką kupić?

ziemia
pixabay.com/Lynniet17(CC0 Domena publiczna)

Urządzając ogród, często jesteśmy zmuszeni, aby dokupić ziemię do ogrodu. Wszelkie skalniaki, podsypki, czy zakładanie trawnika sprawiają, że podłoże w naszym ogrodzie nie wystarcza. Innym razem okazuje się, że ziemia, gdzie kupiliśmy dom, okazuje się złej jakości i jest na tyle jałowa, że aby założyć ogród, musimy nawieźć dodatkową warstwę. W takich sytuacjach przyda się żyzna i dobrej jakości ziemia. Jak jednak kupić taką, która będzie spełniać nasze oczekiwania?

Ziemia do ogrodu – skąd kupić?

Należy rozejrzeć się w swojej okolicy, czy jest jakiś sprawdzony dostawca. Warto kupić ziemię ze znanego źródła, popytać o opinie. Często zdarza się, że na terenach inwestycyjnych, na których ruszają budowy, zdejmowana jest wierzchnia warstwa dobrej jakości ziemi z pól uprawnych.

Warto wówczas skorzystać z takiej okazji. Jednak jeśli ziemia jest zanieczyszczona odpadami budowlanymi, należy tego unikać. Czego nie powinna mieć dobra ziemia do ogrodu? Jeśli zauważymy żółtawe bryły, które oznaczają glinę oraz kamienie – lepiej nie kupować takiej ziemi.

Żyzna ziemia do ogrodu – jaka powinna być?

Oprócz obecności kamieni i koloru ziemi warto kierować się jeszcze innymi wskazówkami. Kolor może być przydatny w rozpoznaniu, ale też mylący. Przykładowo, hummus ma barwę brunatnoszarą, podobnie jak torf. Oczywiście ogrodnik lub inny specjalista nie będzie miał problemu z oceną jakości, jednak istnieje bardzo prosty test, aby mniej więcej zorientować się, czy ziemia jest żyzna.

Bierzemy w dłoń dużą grudkę wilgotnej ziemi i zaciskamy pięść. Po otwarciu ręki, patrzymy, co się z nią stało. Jeśli pozostała zbita – oznacza to, że jest zbyt gliniasta i ciężka. Jeżeli grudka rozpadła się – ziemia jest zbyt piaszczysta. Natomiast żyzna gleba powinna popękać i rozdzielić się na mniejsze kawałki.

Ziemia do ogrodu a ilość

Ilość ziemi, jaką trzeba zakupić, zależy oczywiście od jej przeznaczenia. Są jednak pewne uniwersalne wartości, które sprawdzają się przy zakładaniu ogrodu. Jeśli planujemy trawnik, najlepiej nanieść 10-centymetrową warstwę nowego podłoża. Dla bylin idealne będzie 15-20 centymetrów hummusu. Natomiast pod drzewa i krzewy potrzeba większej ilości żyznej ziemi. Dołki pod sadzonki należy wykopać dwa razy głębszy i trzy razy szerszy niż ich bryła korzeniowa, a następnie wypełnić je żyzną glebą.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Tagi: