DomekIOgrodek.pl
Złocień Krzewiasty

pixnio.com/Svetik

Złocień krzewiasty na balkon i do ogrodu - jak uprawiać i pielęgnować?

7 Maja 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Złocień krzewiasty mocno się rozkrzewia i bujnie kwitnie. Świetnie nadaje się do sadzenia w pojemnikach. W ogrodzie jest rośliną jednoroczną, ponieważ nie jest odporny na mróz. Jak uprawiać ten kwiecisty krzew?

Złocień krzewiasty nazywany jest również Paris daisy lub margerytką (marguerite lub marguerite daisy). Naturalne środowisko tej rośliny to Wyspy Kanaryjskie. Najczęściej spotykanym przedstawicielem gatunku jest okaz z kwiatami o białych płatkach i żółtym środku, przypominającymi nieco rumianek, lecz zdecydowanie większe. Gatunek nie należy do wysokich. Osiąga od 20 do 80 centymetrów wysokości i zazwyczaj układa się w kulisty pokrój. Liście są ziemnozielone, powcinane i wąskie. Ze względu na wrażliwość na mróz, w naszym kraju krzew jest rośliną jednoroczną. Zakwita latem, a pędy są gęsto ukwiecone.

Uprawa złocienia krzewiastego

Uprawa krzewu w pojemnikach i w gruncie wymaga zachowania jednakowych zasad. Najlepszym podłożem jest mieszanka substratu torfowego, wymieszanego z ogrodową ziemią i dodatkiem perlitu lub styropianu. Choć to ostatnie może zaskakiwać, rozluźnia to strukturę gleby. Stanowisko zarówno dla donicy, jak i sadzenia w ogrodzie, powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. Półcień lub miejsce zacienione nie są korzystne dla rozwoju rośliny, która z czasem zaczyna przesadnie wyciągać pędy do góry.

Jak pielęgnować złocień krzewiasty?

Ważna jest wilgotność podłoża. Powinna być utrzymywana. Należy często podlewać roślinę, nawet w pochmurne dni. Nie należy dopuszczać do przesuszenia korzeni, przez co krzew zacznie usychać. Złocień krzewiasty wymaga także częstego nawożenia. Nazywany jest bardzo żarłocznym. Nic dziwnego, ponieważ potrzebuje nawozu nawet raz w tygodniu. Najlepszy będzie płynny nawóz wieloskładnikowy. Zapotrzebowanie wzrasta w okresie tworzenia pąków.Warto pamiętać, że krzew po przycięciu przekwitłych kwiatostanów szybciej wytworzy nowe pąki. Dlatego można je ścinać po okresie kwitnienia, najczęściej wczesną jesienią.

Piękne odmiany złocienia krzewiastego

W Polsce dostępnych jest wiele odmian, które różnią się kolorami kwiatów. Oprócz białych możemy spotkać skrajnie różne barwy – Starlight Red to odmiana o czerwonym ubarwieniu. Różowe kwiaty tworzy z kolei odmiana Pacific Candy. Jeśli lubimy żółte kwiaty, warto sięgnąć po Citronelle, Gold lub Butterfly.

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >