Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Salon > Zmień ziemię w storczykach na taką. Nowe pędy aż wystrzelą
Paulina Korzec
Paulina Korzec 06.05.2024 17:08

Zmień ziemię w storczykach na taką. Nowe pędy aż wystrzelą

Storczyki
Fot. Canva Pro/Anastasia Collection; kulbabka

Storczyki to jedne z najbardziej lubianych kwiatów doniczkowych. Cudownie prezentują się w salonie, dodając nieco egzotyki, ale i elegancji do aranżacji wnętrz.

Aby uzyskać dorodne kwiatostany i młode pędy, trzeba jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad w uprawie storczyków, a także zastosować jeden prosty trik.

Polacy kochają storczyki

Storczyki zachwycają swoimi oryginalnymi kwiatami w kolorze eleganckiej bieli czy wyrazistej fuksji. Orchidee występują w różnych odmianach, a uprawa każdej z nich może stanowić spore wyzwanie.

Storczyk bywa nazywany rośliną dość kapryśną, a to ze względu na swoją wysoką wrażliwość na nawet najdrobniejsze zmiany zachodzące w jego otoczeniu. Kwiaty te cenią sobie zatem stałość i rutynę, którą warto wprowadzić do harmonogramu pielęgnacji orchidei.

Nie należy tych roślin narażać na stres spowodowany np. częstym przestawianiem doniczek. Unikajmy też ostrego słońca i przeciągów. A co lubią storczyki?

Storczyk
Fot. Canva/Stanislav Sablin

Jak pielęgnować storczyki?

Jako kwiaty doniczkowe pochodzące z egzotycznych krajów, orchidee lubią wilgoć, dlatego ważne jest ich regularne podlewanie. Zaleca się nawet zanurzanie doniczek ze storczykami w wodzie. Ale uwaga! W doniczce ważny jest dobry drenaż, by korzenie rośliny nie zaczęły gnić.

Pielęgnując storczyki, musimy pamiętać także o ich regularnym podcinaniu i nawożeniu, stosując specjalny nawóz do kwiatów orchidei. Doniczka powinna być przezroczysta, by zapewnić światło korzeniom.

Storczyki lubią mieć ciasno w doniczce, ale co jakiś czas wymagają przesadzenia. O czym warto pamiętać przy wymianie ziemi podczas przesadzania storczyków?

Jakie podłoże do storczyka?

Kluczowe znaczenie w uprawie storczyków ma odpowiednie podłoże. Jak wspominaliśmy, w doniczce musi być odpowiedni drenaż, a idealny substrat powinien być mocno przepuszczalny i dostatecznie lekki, by zapewnić cyrkulację powietrza i dobre warunki do rozwoju systemu korzeniowego.

Zwykła ziemia do kwiatów jest w tym przypadku niewskazana - będzie po prostu za ciężka. Co zamiast tego? Storczyk będzie pięknie rósł na lżejszym podłożu utworzonym z kawałków kory, włókien roślinnych, np. kokosowych oraz torfu.

W substracie przeznaczonym do uprawy storczyków może także znaleźć się perlit i keramzyt, które zapewnią odpowiedni drenaż. W takich warunkach roślina szybko wypuści nowe pędy i będzie obficie kwitła.

Zobacz także: