Zmień ziemię w storczykach na taką. Nowe pędy aż wystrzelą
Storczyki to jedne z najbardziej lubianych kwiatów doniczkowych. Cudownie prezentują się w salonie, dodając nieco egzotyki, ale i elegancji do aranżacji wnętrz.
Aby uzyskać dorodne kwiatostany i młode pędy, trzeba jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad w uprawie storczyków, a także zastosować jeden prosty trik.
Polacy kochają storczyki
Storczyki zachwycają swoimi oryginalnymi kwiatami w kolorze eleganckiej bieli czy wyrazistej fuksji. Orchidee występują w różnych odmianach, a uprawa każdej z nich może stanowić spore wyzwanie.
Storczyk bywa nazywany rośliną dość kapryśną, a to ze względu na swoją wysoką wrażliwość na nawet najdrobniejsze zmiany zachodzące w jego otoczeniu. Kwiaty te cenią sobie zatem stałość i rutynę, którą warto wprowadzić do harmonogramu pielęgnacji orchidei.
Nie należy tych roślin narażać na stres spowodowany np. częstym przestawianiem doniczek. Unikajmy też ostrego słońca i przeciągów. A co lubią storczyki?
Jak pielęgnować storczyki?
Jako kwiaty doniczkowe pochodzące z egzotycznych krajów, orchidee lubią wilgoć, dlatego ważne jest ich regularne podlewanie. Zaleca się nawet zanurzanie doniczek ze storczykami w wodzie. Ale uwaga! W doniczce ważny jest dobry drenaż, by korzenie rośliny nie zaczęły gnić.
Pielęgnując storczyki, musimy pamiętać także o ich regularnym podcinaniu i nawożeniu, stosując specjalny nawóz do kwiatów orchidei. Doniczka powinna być przezroczysta, by zapewnić światło korzeniom.
Storczyki lubią mieć ciasno w doniczce, ale co jakiś czas wymagają przesadzenia. O czym warto pamiętać przy wymianie ziemi podczas przesadzania storczyków?
Jakie podłoże do storczyka?
Kluczowe znaczenie w uprawie storczyków ma odpowiednie podłoże. Jak wspominaliśmy, w doniczce musi być odpowiedni drenaż, a idealny substrat powinien być mocno przepuszczalny i dostatecznie lekki, by zapewnić cyrkulację powietrza i dobre warunki do rozwoju systemu korzeniowego.
Zwykła ziemia do kwiatów jest w tym przypadku niewskazana - będzie po prostu za ciężka. Co zamiast tego? Storczyk będzie pięknie rósł na lżejszym podłożu utworzonym z kawałków kory, włókien roślinnych, np. kokosowych oraz torfu.
W substracie przeznaczonym do uprawy storczyków może także znaleźć się perlit i keramzyt, które zapewnią odpowiedni drenaż. W takich warunkach roślina szybko wypuści nowe pędy i będzie obficie kwitła.
Zobacz także:
- Właściwości prozdrowotne skrzydłokwiatu. Warto mieć go w salonie
- Jak karmić ogórki drożdżami i cukrem?
- Uważaj na nie w maju. Wystarczy 1 błąd, a zniszczysz cały ogród