Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zrób sam domowy oprysk. Chwasty szybko wyschną
Kamil Świętek
Kamil Świętek 10.04.2024 16:13

Zrób sam domowy oprysk. Chwasty szybko wyschną

Oprysk
Fot. Naturalne zdrowie/YouTube

Walka z chwastami z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych czynności w ogrodzie. Wie o tym zapewne każdy, kto kiedykolwiek z uporem maniaka próbował wyplenić je ze swojego podwórka.

Tymczasem wcale nie musimy ich wykopywać ani tym bardziej stosować drogich środków z marketów, żeby się ich pozbyć. Dzięki temu opryskowi uschną w mgnieniu oka, a wy zapomnicie o przykrym problemie.

Dlaczego należy usuwać chwasty z ogrodu?

Chwasty w ogrodzie to potężne zagrożenie dla naszych upraw. Rośliny te wykorzystują w końcu te same składniki odżywcze, co nasze warzywa, przez co znacząco spowalniają ich wzrost.

Czasem przenoszą również choroby i są idealnym miejscem schronienia dla wielu szkodników. Co ważne, samo wyrwanie chwastów tutaj nie pomoże, ponieważ odrastają bardzo szybko.

Z drugiej strony, przecież każdy z nas chciałby cieszyć się pięknymi uprawami bez chwastów, które tylko niszczą estetykę ogrodu. Tu z pomocą przychodzi prosty do wykonania oprysk.

Oprysk 3.jpg
Fot. NATURALNE ZDROWIE/YouTube

Jak wykonać oprysk na chwasty?

Aby pozbyć się chwastów na dobre, zwykle używamy specjalistycznych środków. Niestety takie opryski pełne są szkodliwej chemii, która może wnikać do warzyw i owoców. Poza tym, po co przepłacać, skoro istnieją tańsze i bardziej naturalne metody?

Aby przygotować oprysk na chwasty, należy stworzyć naturalny herbicyd. Wystarczy zmieszać:

  • 50 ml soku z cytryny;
  • 300 ml wody;
  • 200 ml octu;
  • łyżeczkę soli kuchennej;
  • łyżeczkę mydła w płynie.

Dlaczego naturalny oprysk jest tak skuteczny?

Sok z cytryny to naturalny kwas, który powoduje zniszczenie komórek chwastów, dodatkowo utrudniając im pobieranie wody z gleby (podobnie jak i sól). Z kolei ocet dodatkowo uszkodzi korzenie chwastów.

Pamiętajcie, aby środkiem tym pryskać wyłącznie chwasty, a nie samą glebę. Nie musicie się obawiać, że wiatr, albo niewielka mżawka zmyje cały preparat. Mydło sprawi, że preparat przyklei się do chwastów, potęgując działanie oprysku.

Przed zastosowaniem preparatu rozcieńczcie go 3 litrami wody. Lepiej powtórzyć oprysk, niż ryzykować uszkodzenie innych roślin. Jeśli macie możliwość, spryskajcie chwasty w ciepły, słoneczny dzień – to tylko spotęguje działanie. Przy sprzyjających warunkach, już po 10 minutach zobaczycie pierwsze efekty waszych działań.

Oprysk 2.jpg
Fot. NATURALNE ZDROWIE/YouTube

ZOBACZ TAKŻE:

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału NATURALNE ZDROWIE na YouTubie